• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

0 – 6 Yaş Duygusal Fiziksel Gelişim

0 - 6 Yaş Duygusal Fiziksel Gelişim
  • 1 Star
    Loading...

0 – 6 Yaş Arası Duygusal ve Fiziksel Gelişim

Büyüme, yapısal bir artıştır. Büyüme, bedende meydana gelen sayısal değişikliği içermektedir. Fiziksel gelişim doğum öncesinde olduğu gibi doğum sonrasında da devam eder. Bu noktada etkili faktör kalıtım ve çevredir.

Gelişme kavramı,  düzenli, uyumlu ve sürekli olur. Büyümenin en hızlı olduğu dönem ilk aylardır. Beden oranlarına bakıldığında ortalama olarak erkek bebekler kız bebeklerine göre daha büyüktürler.  Bebek doğduğu andan itibaren hızla uzamaya başlar, ancak yaş ilerledikçe bu hız yavaşlamaktadır. Bu durum ağırlık için de geçerlidir. Gelişim baştan bedene doğrudur, bundan dolayı çocuklar kas zihin koordinasyonunda zorlanırlar. 0-2 yaş döneminde kızların ince motor kasları daha hızlı bir şekilde gelişir. Bu nedenle kızlar denge sağlama, kalem tutma ve makas kullanma becerileri konusunda daha başarılıdırlar. 6 yaşındaki çocuğun ağırlığı doğum ağırlığının 7-8 katına erişmektedir. 4 yaşındaki bir çocuk doğumdaki boyunun iki katına ulaşırken 6 yaşındaki bir çocuk bundan 10-12 cm daha fazla uzar. Duygusal motor evresinde çocuk duyuları ve hareketlerini kullanarak dış dünyayı ve kendini keşfetmeye çalışır. Bunun içinde emme ve yakalama reflekslerine başvurur. Çocuk ileriki aylarda nesne takibi yapabilir ve annesinin kokusunu ayırt edebilir. Çocuk 8. aya doğru duyu organlarını ve bedenini kullanır, bundan dolayı ses çıkaran oyuncaklar tercih edilebilir.

Çocuk için bir başka önemli faktör ise nedenselliktir. Nedensellik bebeklerin sebep sonuç ilişkisi kurmasını sağlar ve bebek 9-10 aylık olduğunda bu kazanım hızlanır. 12- 18 ay arasında bebekler artık hedeflerine ulaşmak ister ve bunun için farklı yollar denerler. Oyunlarında taklitleri kullanmaya başlarlar. 2 yaşında çocukların bakış açıları değişmektedir ve dünyayı benmerkezci bakış açısıyla görürler. Benmerkezci bakış açısına iki yaş sendromu da diyebiliriz. 4 yaş dönenimde çocuklar dış dünyanın farkına varırlar ve yaşadığı problemlere çözüm bulabilirler. 5-6 yaş dönemi çocuğu artık sebep sonuç ilişkisi kurabilir, renkleri ayırt edebilir, yetişkinler ile iletişim kurabilir, oyuncaklarını arkadaşları ile paylaşır ve sorununa çözüm bulamadığında yardım isteyebilir. Çocuğun bu gelişim özellikleri dikkate alınmalı ve bireysel farklılıklar olduğu unutulmamalıdır.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI