• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

0 -6 Yaş Eğitim Önemi

0 -6 Yaş Eğitim Önemi
  • 1 Star
    Loading...

İnsan, yaşamını okuma yazma bilmeden sürdürebilir ancak dil edinmeyip konuşmayı öğrenmeden yaşamını sürdüremez. 0-6 yaş arasında çocuk çok hızlı gelişmektedir. Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik kısmı yine bu dönemde tamamlanmaktadır. Bundan dolayı 0-6 yaş İngilizce eğitimi çok önemlidir.

Bu dönemde beyin için önemli faktör deneyimlerdir. Dil gelişimi bu dönem geçtikten sonra daha zor olmaktadır. Bebekler yaşamlarının ilk altı ayı yetmiş dili kullanarak agularlar. Sonra ise çevresindeki kişileri örnek alırlar. Burada en önemli faktör ise bebekle en çok vakit geçiren kişidir. Bebek bu kişiyi taklit ederek kendi dilini oluşturmaktadır. Hatta bebeği uyutmak için söylenilen ninni bile bebeğin dil eğitimi için önemlidir. İşte tam bu dönemde İngilizce söylenilecek ninni ile İngilizce eğitimi başlatılabilir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre çocuklar için en uygun İngilizce eğitim yaşı 3-4 yaşlarıdır. Uzmanlara göre 48 ayını doldurmuş her çocuğun kendi anadilini rahatlıkla konuşması gerektiğini ve bu çocukların en az üç dili öğrenebilecek bir beyin yapısına sahip olduklarını kanıtlanmıştır. 0-6 yaş arası çocuklara sözcük öğretimi, eğitim ve öğretim ile verilir. Çocuğun dil ve hazinesinin gelişiminde anne baba bilinci önemlidir.

Uzmanlara göre en iyi ve zahmetsiz öğrenme doğal ortamda olmaktadır. Ayrıca burada dil öğreten kişinin aksanı ve telaffuzu önemlidir. Öğretilecek İngilizce kelimeler tane tane olmalı ve çocuğun gelişimine katkı sağlamalıdır. Günümüzde yabancı dili öğrenmenin ve konuşabilmenin önemi gittikçe artmaktadır. Bu yüzden İngilizce eğitimi verilirken sadece aile değil uzmanlardan da yardım alınmalıdır. Aile İngilizceyi çok iyi bilmiyorsa çocuğa bu eğitimi vermemeli, çünkü bu yaşlarda verilecek bütün verileri çocuklar algılar ve kaydeder. Bu da çocukların dil kurallarını yanlış öğrenmelerine sebep olur. İngilizce dili öğretilirken çocuklar oyuncaklar, kitaplar ve çocuk şarkıları ile desteklenmeli ve öğrenme keyifli hale getirilmelidir.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI