• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromu
  • 1 Star
    Loading...

Bebekler doğdukları andan itibaren kendi başlarına hareket edebilecek seviyeye gelene kadar her için bakıma muhtaçtırlar. Tabi 1 yaşından sonra yürümeye başlayan çocuk artık istediği her yere kendi gidebilme yeteneğine sahip olur. 1,5 yaşından sonra yeni yeni kelimeler ile kendini ifade etmeye başlar ve kendi başına hareket edebilse de çok daha dikkat edilmesi gereken bir sürece girer.

Enerjisi hiç bitmeyen, gün içerisinde sürekli hareket halinde olan bebekler her şeye ilgi duyarlar fakat en tehlikeye açık oldukları dönem budur. Bağımsız davranabilmeyi keşfeden bebek, aslında bakıma muhtaç olduğununsa farkındadır. Bu yüzden anne ve babasından uzaklaşmakla, kendi başına hareket etmek arasında kalan çok 2 Yaş Sendromu denilen döneme girer. Çocuk ailesine karşı çıkma ve onun sözünü dinleme arasında karasızlıkta kaldığı bu dönem artık onda İnatlaşma, ısrarcı davranma, her konuda huzursuz davranma ve isteklerini zorla ağlayarak bağırarak kabul ettirme çabası içerisine girer.

Bu dönemde vücudunu da keşfeden çocuk kakasını ve çişini tutabildiğinin farkına varır. Özellikle bu yaşlarda başlanan tuvalet eğitimi bu konuyu tetikler ve çocuk annesine karşı gelebilmek için bir koz elde etmiş olur. Çocuklar anne babalarının ısrarlarına karşı gelmek için kakalarını ve çişlerini bezlerine yaparlar ve bunu yaparken de başarıya ulaşmanın hazını yaşarlar. Bu yüzden henüz tuvalet eğitimi için hazır olmayan çocuklara baskı ile bu eğitimin verilmesi çocuğunun psikolojisini etkileyecektir. Eğer çocuk baskılara karşı gelirse bu işi bir inat haline getirerek olmadık yerlerde altına yapacaktır. Eğer daha fazla baskı ile tuvalet eğitimi verilmeye çalışılırsa bu sefer de ilerisi için çocuğun özgürlüğüne engel bir durum oluşur.

 

2 yaş sendromunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de çocukların beslenme konusudur. Anne babaların en çok yanlış yaptığı konulardan biri de çocukların yemeği dökecek korkusu ile kendi başına yemek yemesine izin vermemek, yemek istemeyen bir çocuğun zorla ağzını açarak beslemeye çalışmak gibi yemek konusunda ısrarcı davranmaktır.

Bu duruma 2 yaş sendromunda olan çocuklar inat ile karşılık vererek yemeği tükürmek, ağzında tutarak yutmamak gibi tepkileri verebilirler. Yapılması gereken doğu şeyse çocuğun acıkmasını bekleyerek acıktığında tabağını verip yemeğini kendi yemeye çalışmasına izin vermektir. Çocuk her konuda olduğu gibi amacına ulaştığında hevesi çok fazla sürmeyecektir ve ailesinin onu beslemesine müsaade edecektir. Ayrıca sevebileceği ve çocuk için yararlı olan gıdaları kendi çabası ve inadı ile yemesi onun için keyifli bir olaya dönecektir.

Bu psikolojiden uzak durması ve bu dönemi en iyi şekilde atlatması için ona gün içerisinde enerjisini atabileceği aktiviteler bulunmalı, beslenme, temizlik ve tuvalet eğitimi konusunda baskı uygulanmamalı, ona sürekli yapmaması gerektiği davranışları, kısıtlamaları tekrar eden kelimeler ile aşırı engelleyici bir tutum sergilememeli ve en önemlisi aile içi huzur sağlanmalıdır. Eğer anne ve baba çocuğun gelişimi konusunda ilgisiz davranırsa ve gün içerisinde ona iyi davranmazsa bu süreç oldukça zor geçecek ve ileriki dönemde çocuğu etkileyecektir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI