• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ağız Kokusu

  • 1 Star
    Loading...

Toplumsal yaşantı içerisin de mahcubiyet yaşadığımız hastalıklardan biri ağız kokusu. Farklı hastalıklara bağlı olmaksızın oluşan ağız kokularının sebebi genellikle; ağız kuruluğu, ağızdan nefes alma, tükürük bezindeki bazı problemler sonucunda tükürük bezlerinin yeterli üretim yapmaması, dişlerin fırçalanmamış olması, dişlerdeki çürükler, diş etindeki iltihaplar ve diş taşları, sigara ve tütün kullanımını söyleyebiliriz. Bununla birlikte Solunum yollarındaki iltihabi rahatsızlıklar, sindirim sistemindeki bazı rahatsızlıklar ve sistemik hastalıklara bağlı olarak da ağız kokusu yaşanabilir.

Ağız Kokusuna Önlemler

Oluşan bu kokunun giderilmesi ya da hafifletilebilmesi için dişlerin her yemekten sonra doğru bir şekilde ve yeterli süre fırçalanması, diş aralarının diş ipi veya basınçlı su ile temizlenmesi, dilin fırçalanması, ağız ve boğazın anti-mikrobial gargaralar ile temizlenmesi, porselen köprülerin altının ara yüz fırçası ile temizlenmesi Hareketli ( takıp-çıkarılabilen ) protezleri her yemekten sonra fırçayla temizlemek, yatmadan önce suya koymak, 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmek, ağız ve dişlerdeki tüm sorunların giderilmesi ve sigara kullanmamak etkili olacaktır.


OKUYUCU YORUMLARI