• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Akne

  • 1 Star
    Loading...

Sivilce olarak da bilinen akne, toplumda en çok görülen cilt problemlerinden bir tanesidir. Vücudun farklı bölgelerinde meydana çıkan sivilceler, görünümü direkt olarak etkilemekte ve kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Kimi cilt yapısına bağlı olarak kimi beslenme alışkanlığı ile ilgili olarak ortaya çıkabilen akneler, en çok on beş ile yirmi yaşları arasında görülmektedir. Özellikle ergenlik döneminde gençlerin biyolojisinde meydana gelen hormonal değişiklikler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bunun yanı sıra yağlı besinleri fazla tüketme, stres gibi kimi etkenlere bağlı olarak da sivilce çıkabilmektedir.

Akne Tedavisi

Kalıtsal bir özellik olarak anne babadan dolayı çocuklarda da görülebilmektedir. Eğer anne ya da baba gençlik döneminde sivilce problemleri yaşamışsa çocukları da akne ya da siyah nokta gibi cilt problemleri ile karşılaşabilmektedirler. Akne kişinin cilt yapısına bağlı olarak geçici olabilmekte ya da tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir. Diğer rahatsızlıklar gibi akne tedavisinde de ne kadar erken davranılırsa o kadar çabuk iyileşme görülür. Sivilcelerle fazla oynanmamalı ve cilt sürekli olarak temiz tutulmalı, yabancı madde içeren kozmetik ürünleri kullanılmamalı, güneşin zararlı ışınlarından mümkün olduğunca korunulmalıdır.


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI