• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Adaylarına Tavsiyeler

Anne Adaylarına Tavsiyeler
  • 1 Star
    Loading...

Anne adayları hamilelik sırasında bazı hususlara dikkat etmelidirler. Dikkat etmeleri durumunda daha kaliteli ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçireceklerdir.

 

Egzersiz

Gebeliğinize zarar vermeyecek şekilde olan rahat ve düzenli fiziksel aktivitelere bu süreçte devam edebilirisiniz. Aktif olmak size kendinizi daha dinç hissettirir ve doğumunuzun kolay geçmesini sağlar. Yürüyüş ve yüzme sizin için en iyi seçenekler olacaktır. Temponuz sizi yoracak şekilde olmamalıdır. Kalp ritminiz dakikada 120 atım, vücut ısınız 38,5 dereceyi geçmemelidir. Hamileliğinize zarar verecek sporlardan kaçınılmalıdır.

 

Hijyen

Kişisel hijyen her şey de olduğu gibi hamilelikte de önemlidir. Düzenli olarak duş alınmalıdır. Cildin nemli tutulması gereklidir.

Beslenme

Yemeklerinizdeki çeşitliliği arttırmalı ama aynı zamanda şeker ve yağ içeren besinlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Proteinli ve lifli gıdalar tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Vitamin ve protein ağırlıklı beslenmek en ideal olandır. Haftanın 5 öğünü et tüketilmelidir. Bunları beyaz ve kırmızı et olarak eşit şekilde dağıtılmalıdır. Günde bir bardak süt ve bir kâse yoğurt sizin kalsiyum ihtiyacınızın giderilmesine yardımcı olacaktır. Günde an az iki litre su içilmelidir. Kafein, nikotini alkol ve suni tatlandırıcı içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Çiğ et ürünleri de yememelisiniz.

 

Cinsel Aktivite

Hamilelik sırasında cinsel aktiviteler normaldir. Cinsel istekleriniz de azalma veya artma gibi değişiklikler gözlenebilir. Düşük ya da erken doğum tehdidi, su kesesinin açık olması veya plasentanın doğum kanalının önüne yerleşmiş olması gibi sakıncalı haller bulunmadığı sürece doktorunuza danışarak cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

 

Uyku

Belirli ölçüde dinlenmek gebeler için önemlidir. Bebeğiniz geliştikçe ve daha aktif bir hale geldikçe uyku konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Yan yatarak uyumak sizin için daha kolay olabilir. Uyku süresi anne adaylarına göre farklılık göstermektedir. Kısa kestirmeler size yardımcı olacaktır.

Anksiyeteler

Anne adayları bazen gebelik süresince ya da doğum sırasında birşeylerin ters gitmesinden endişe duyabilirler. Bu endişelerinizi doktorunuz iyi bilmektedir, bu nedenle bu konuları açıkça doktorunuzla konuşarak onun sizi rahatlatmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tavsiyelere uyarak hamileliğinizin tadını çıkarabilirsiniz. Tavsiyeler güzel bir gebelik süreci ve doğum geçirmenize yardımcı olacaktır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI