• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Astım

  • 1 Star
    Loading...

Astım insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Havanın soluma esnasında daralma, nefes darlığı, kuru öksürük, hırıltılı nefes alıp verme, göğüs bölgesinde baskı hissi gibi belirtiler astımın habercisidir. Bu belirtiler sürekli olarak meydana gelir ve nöbetleşme şeklinde devam eder. Çoğunlukla sabaha karşı ya da geceleri meydana gelir. Bu belirtilerin herhangi birisi ya da birden fazlası yaşanabilir. Ancak bu belirtilerin çoğu diğer hastalıklarda da görülebileceği için astımın kesin tedavisi için gerekli tetkiklerin yapılarak karar verilmesi çok daha sağlıklı olmaktadır.

Astım Tedavisi

Astımın tedavisinde en önemli olan şey hastanın daha rahat nefes alabilmesini sağlamaktır. Doğru tedavi yöntemleri ile hastanın yaşam kalitesi artmakta ve nefes darlığı büyük oranda azaltılmaktadır. Ancak mevsimsel değişmelere bağlı olarak zaman zaman astımın meydana getirdiği şikayetlerde artış görülebilmektedir. Astım hastalığı olan kişiler kendilerini rahatsız eden bu dış faktörlerin etkisini en aza indirerek daha steril ortamlarda bulunmalı ve hastalığını tetikleyici ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalılardır. Ayrıca doktorların önerdiği tedavileri aksatmadan uygulamaları ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.


OKUYUCU YORUMLARI