• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeğin İlk Banyosu

Bebeğin İlk Banyosu
 • 1 Star
  Loading...

Bir bebeğin ilk banyosu çok önemlidir. Ebeveynler için ilk banyo dönüm noktası olarak görülür. Yeni doğan bir bebeği yıkamak çok pratiklik gerektirir. Su yutmasını önlemek gerekir. Banyo her defasın da daha kolay bir hâl almaya başlar çünkü su bebekler için olağanüstü bir şey gibi görünür. Bir bebeğin ilk banyosu ne zaman, nerde ve nasıl yaptırılmalıdır?

Bebeğin ne sıklıkla yıkanmaya ihtiyacı olduğu yaşı ile bağlantılıdır. Yeni doğan bir bebeği haftada iki ya da en fazla üç kez yıkamak yeterli olacaktır. Bez bölgesini temiz tutmak gerekmektedir. Pişik olma riski böylece azalmış olur. Kusmadıkları sürece yeni doğan bebeklerin kirlenmesi olanaksızdır.

Peki, bir bebeğin ilk banyosu nasıl yaptırılır;

Yeni doğan bebeğin ilk banyosu hastane ortamında hemşireler eşliğinde yaptırılır. Eve geçtikten sonra yukarıda bahsettiğim gibi hafta da iki ya da üç kez özel banyolarında yıkanması gerekir. Banyo öncesi hazırlıklar yapılırken bebeğin özel banyo malzemeleri hazırlanmalıdır.  Bunlar ;

 • Bebeğe uygun banyo malzemesi hazırlanmalıdır.
 • Bebeğinizi yıkamadan önce kendi hijyeninizi kontrol etmelisiniz.
 • Küvet bebeğin vücut ısısına göre doldurulmalıdır. (38 derece)
 • Oda sıcaklığı bebeğin üşümüyeceği bir sıcaklığa ayarlanmalıdır. (27 – 28 derece)
 • Banyo sırasında bebeğin kusmaması için en az 1 – 2 saat öncesinden yemek yedirilmiş olmalıdır.
 • Bebek banyo yaptırılırken kesinlikle sessiz ve sakin bir ortam tercih edilmelidir.

Bebeğinizin üzerindeki kıyafetleri yavaşça onu incitmeyecek şekilde çıkardıktan sonra bebeğin kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır. Yumuşak bir havlu ile sarılabilir. Daha önceden bebek için ayarladığınız sıcaklığı 38 derece civarı olan suya bebeğin kafasının arkasına destek vererek suya daldırabilir ve banyo işlemine başlanılabilir. Sizin banyo sırasındaki rahatlığınız ve sakinliğiniz bebeğinde sakin olmasını sağlamaktadır. Bebeği suya bıraktıktan sonra ilk başta ya da en son olarak yüzünü yıkayabilirsiniz. Kesinlikle bir temizlik ürünü kullanılmamalıdır. Çok hassas ciltleri olduğu için sorun çıkarabilir. Yalnızca pamuksu bir bez ile doğal bir suyla yıkanmalıdır. Bebeğin saçları toksik madde içermeyen bir şampuanla yüzüne değmeyecek şekilde yıkanmalıdır. Kullanılan şampuan içerisin de alkol, parfüm ve paraben gibi maddeler içermemesine dikkat edilmelidir. Şampuanın çok köpürmesi de saçların iyi temizlendiği anlamına gelmemektedir. Yeni doğan bebekler için zaten köpüklü şampuanlar vardır, onların kullanılması doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

 

Bebeğinizin suyu sevmesi için onu narin bir şekilde su içersinde gezdirmeniz rahatlamasını sağlayacak ve bebeğiniz su içerisin de birkaç banyo sonra kendini rahat hissedip oyunlar oynamaya başlayacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus ise bebeğin banyo sırasında su yutmaması için gerekli bütün tedbirlerin alınmasıdır. Yeni doğan bir bebeğin su yutması çok kolaydır. Su yutmaması için kafasının arkasından itibaren suya sokulur ve kulak hizasından sonra suya daha fazla girmemelidir. Böylelikle sorunsuz bir banyo geçiren yeni doğan bebekler su içerisin de mutlu olmayı öğrenirler.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI