• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek Gelişim Tablosu
  • 1 Star
    Loading...

9 ay hamileliğinizin sonrasında kucağınıza aldığınız bebeğinizin sağlıklı olması her anne ve babanın ilk olarak istediği durumdur. Bebeğin sağlıklı olması demek bütün anne ve babaların çok mutlu olması demektir. Bebeğin bütün kontrollerini yaptırmak ve sağlığıyla ilgili bütün ayrıntıları takip etmek gereklidir. Bebeğiniz geliştikçe sağlık durumlarında değişiklik olabilir.

Bu değişimler gün gün, hafta hafta ya da ay ay ve doktor kontrolünde her şey normal mi diye takip edilmelidir. Bebeğin sağlık durumunun değerlendirmesinde en önemli kriterlerden birisi büyüme ve gelişmenin kontrol edilmesidir. Kontrol altında tutulması ve bebek gelişim tablosu içerisinde muhakkak olması gereken 3 ölçüt vardır. Bunlar kilo, boy ve baş çevresidir. Bu 3 ölçütün olması gereken boyutları kız bebekler ve erkek bebekler için farklılık göstermektedir. Bu sebepten kız bebekleri için ayrı erkek bebekleri için ayrı tablo hazırlanması gerekmektedir.

Tabloların Hazırlanış Kriterleri

Hazırlanan bu tablolar her toplum için farklılık göstermektedir. Çünkü her toplumun genetik özelliklerine göre farklı bir büyüme ve gelişme potansiyeli olur. Bundan dolayı her ülke kendi genetik özelliklerine ait verilerden elde edilen tabloları kullanmalıdır. Zaman içerisinde büyüme oranlarında değişiklikler ve ilerlemeler olacağından dolayı kaydedilen verilerin 20-30 yıl gibi belli aralıklarla güncellenmesi gerekmektedir. Bebeklerde kontroller yapılırken bilgilerin güncelliğinden emin olunmalıdır.

Sağlıklı Bir Çocuğun Tablo Değerleri

Sağlıklı bir çocuğun boy uzunluğu ilk 6 ile 12 aydan başlayarak genetik yapılarına göre persentil değerine yaklaşır ve 2 – 3 yaşlarında çocuğun kendi genetik özelliğini yansıtan persentil değere ulaşılır. Her toplumun farklı genetik özelliği olduğu gibi her çocuğun da farklı bir büyüme potansiyeli vardır. O yüzden herhangi bir yaş için tek ve kesin bir ölçüm değeri olamaz. Kesin olan ölçümler için 3. persantil normal değerin alt sınırı,  97. persantil normal değerin üst sınırı, 50. persentil ise Türk standartlarına göre ortalama değerleri ifade eder. 3. persentil herhangi bir yaştaki ölçülen 100 çocuktan 3.  sıradaki en zayıf veya en kısa normal çocuğu ifade eder. 97. persantil ise herhangi bir yaştaki ölçülen 100 çocuktan 97.  sıradaki en kilolu veya en uzun normal çocuğu ifade eder. Bir çocuğun tüm ölçüleri 3. persantilde ve değerler birbiriyle uyumlu ise, bu çocuk sağlıklı ve normal bir çocuktur. Fakat bu çocuk minyon olur.

Bu oranlar ay ay tabloda verilmiştir. Bebek gelişim tablosu üzerinde yer alan değerlere dikkat ederek bebeğinizin normal şartlarda gelişip gelişmediğine bakabilir ve normal olmayan bir durumla karşılaştığınız taktirde doktorunuza başvurabilirsiniz. Aşağıda verilen bebek gelişim tablosu kızlar için ayrı erkekler için ayrıdır.

 

 

Bu tablolar sayesinde bebeğinizin kilo, boy ve baş çevresi oranlarını kontrol ederek bebeğinizin sağlığıyla ilgili önlemler alabilirsiniz. Örneğin bir erkek çocuğun 1. aydaki kilosu 2.800 ile 4.500 gram arasında, boyu 49 ile 52,5 cm arasında, baş çevresi 32,5 ile 37,5 arasında değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizin bu 3 ölçümden birinde farklılık varsa normal olmayan bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuzla görüşerek durumla ilgili bilgi alabilirsiniz. Sebebini öğrendikten sonra ise bebeği tedavi ettirerek sağlıklı bir geleceğe merhaba demesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda ebeveynlere çok iş düşmektedir. Dikkat etmediğiniz taktirde bebeğinizin gelişimiyle ilgili sorunlar yaşayabilir ve bu durum kalıcı olabilir. Ayrıca size düşen bu tabloyu eksiksiz olarak aylara dökerek kendinize bebeğiniz için yeni bir tablo yapmaktır. Bu tabloyu doktor kontrolüne götürerek kesin bilgiler dâhilinde sonuçlar alabilirsiniz.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI