• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Gelişimi ve Yüzme

Bebek Gelişimi ve Yüzme
  • 1 Star
    Loading...

Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişiminde Yüzmenin Önemleri

Yüzmek vücut için en yararlı spordur. Bütün kasları harekete geçirdiği için gelişim açısından çok yararlıdır. Anneler, bebekleri büyürken sürekli başka bebeklerle fiziksel ve zihinsel gelişimlerini kıyaslarlar. Bu, genetik faktörlerden ya da bebeğin yetiştirilme tarzından dolayı farklılık gösterebilir. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun her yönden gelişebileceği bir ortam vardır. Bundan dolayı bebek gelişiminde yüzmenin önemi büyüktür.

Rus bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre yeni doğmuş bir bebek, suda yer çekimi etkisi olmadığı için karada yaptığı hareketlere oranla 3 farklı şekilde kendini geliştirebilmektedir. Suda yapılan hareketler vücut ve beyni geliştirir, suda rahatça hareket ederken çevresini araştırır ve farklı deneyimler kazanır, sorun çözme yeteneği kazanır.

Yüzmek Bebeklerin Kaslarını Geliştiriyor

Bebeklerin beyin gelişimi doğumdan çok önce başlar ve doğumdan sonra da devam eder. Yeni doğan bebekler çok fazla bilgi alabilirler. Doğumdan itibaren çevresiyle ilgili pek çok şey öğrenmeye başlarlar.

Bebekler 3. Aydan itibaren kendi istekleriyle sağa ve sola dönebilirler. 6. Aydan itibaren tek başlarına destek almadan oturmaya başlarlar. 8. Aydan sonra da emeklemeye başlarlar. Su içinde vakit geçiren bir bebek karada aylarca kullanmayacağı bütün kaslarını kullanmaya başlar. Yüzmenin önemi, burada kendisini gösterir. Bebek doğduğunda kas lifleri henüz tam olarak gelişmemiştir. Büyümeleri 18. Aya kadar oldukça hızlı olur. Aynı zamanda da lifler genişler ve büyür.

Yüzmenin önemi, fiziksel aktivite, kuvvet ve kondisyon gelişimine yardımcı olmaktır. Bu, motor gelişimini sağlar. Bebek daha hareketli olmaya başlayınca kas gelişimini de arttırır. Suda egzersiz yaptıkları için kas simetrileri gelişir. Bebek ve okul öncesi yüzme eğitimi almaları vücutlarının her iki tarafındaki kasların simetrik olarak gelişimini sağlayarak yüzmenin önemini bir kez daha göstermiş olur.

Kalp ve Solunum Gelişiminde Yüzmenin Önemi

Yüzmek yetişkinlerin kalp, solunum sistemini ve genel sağlık durumunu geliştirir. Aynı durum bebekler için de geçerlidir. Özellikle engelli bebekler suda rahatça hareket edebilirler. Yüzme eğitimi prematüre bebekler için de oldukça faydalıdır. Yüzma prematüre bebeklerin motor gelişimlerine oldukça katkıda bulunur.

Bebekler için yüzmenin önemi büyüktür. Bebeklerin sinir ve kas koordinasyonunu geliştirir. Bebekler, ellerini ve ayaklarını çırparak bu organlarını kullanmayı öğrenirler. Etraflarını inceleyerek çevrelerinin farkına varırlar. Bu da zihinsel gelişimleri için oldukça faydalıdır. Ruhsal gelişimleri için de yüzmenin önemi fazladır. Anneler de bebekleriyle yüzdüklerinde duygusal bağları güçlenir. Suyun hidrodinamik etkisi sayesinde bebekler için ciddi bir rahatlama sağlar. Suyun içerisinde, dışarıda olduğundan daha rahat ve daha fazla hareket edebildikleri için kendilerini daha güvende hissederler. Ayrıca suyun içinde enerjilerini fazlasıyla kullandıkları için evde daha huzurlu olurlar. Bebeklerin bunlar gibi ayrıcalıklara sahip olmaları için doğumdan itibaren suyla temasta bulunmaları oldukça önemlidir.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI