• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Ve Çocuklarda İşitme Problemi

Bebek Ve Çocuklarda İşitme Problemi
  • 1 Star
    Loading...

14

Çocuklarınızda ve bebeklerinizde bulunan işitme kaybını konuşma zamanı ve tepkileri sayesinde fark edebilirsiniz. İşitme kaybının erken tanısı oldukça önemlidir. İşitme problemleri fark edildiği anda önlem alınmalıdır. Bu işitme problemlerinin farklı nedenleri olabilir. Bunlar arasında dış kulak iltihabı ve orta kulak iltihabı bulunmaktadır.

Dış Kulak İltihabı

Bu iltihap dış kulak yolunu döşeyen deride görülmektedir. Çocuğunuzun klorlanmış suda çok kalırsa ya da kulağına yabancı bir cisim sokarsa ve kulak derisini çizerde, bu durumlar dış kulak iltihabına sebep olur. Belirtileri; kulağının üzerine yattığında acı hissetmesi, dış kulak kanalında kızarıklık bulunması, kulaktan akıntı gelmesi ve kulak içinde kaşıntı olmasıdır.

Orta Kulak İltihabı

Bu iltihap kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunda oluşan iltihaptır. Çocukların kulak gelişimleri tam olarak tamamlanmadığı için mikropların orta kulağa ulaşması daha kolaydır. Bunun sonucunda ise orta kulakta sıvı birikir ve bu sıvının yaptığı basınç kulakta ağrıya ve kulak zarının titreşmesine sebep olur. Bu nedenle de kulak iltihabı sırasında bir miktar işitme kaybı ortaya çıkar. Uygun ilaç tedavisi ile mikroplardan arındırılabilir. Bu sayede işitme kaybı düzelir. Çocukluk çağında sıkça rastlanan bir hastalıktır. Üç yaşına kadar çocukların 3’ünden 2’sinden bu rahatsızlığa rastlanır.

Hastalığın Belirtileri

Büyük çocuklar kulakta dolgunluk hissi, ağrı ve işitme kaybı şikâyetlerini ifade edebilirler. Küçük çocuklarda ise rastlanan ilk belirtiler huzursuzluk, uyku bozukluğu veya iştahsızlıktır. Ateş de belirtiler arasındadır. Bu belirtilere genellikle burun akıntısı ve öksürük eşlik eder. Şiddetli kulak iltihaplarında kulak zarında delinme olabilir. Bunun sonucunda ise orta kulaktaki iltihap kulak yolundan akar, ağrı azalır ve ateş düşer. Kulak zarında bulunan delik çoğunlukla tedavi sonucunda kendiliğinden kapanır.

Hastalığın Önlenmesi

Bebekler anne sütünde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kulak zarının gelişmesini sağlar. Anne sütü emen çocukların beslenme sırasında bulundukları pozisyon kulak zarı için daha faydalıdır, bu nedenle biberonla beslenen çocuklar anne sütü emen çocuklara oranla daha fazla kulak iltihabı ile karşılaşmaktadırlar. Eğer çocuğunuzu biberonla beslemek durumundaysanız, oturur pozisyonda beslemek yatar pozisyonda beslemekten daha iyidir.

Siz de çocuğunuzun davranışlarından hareketle kulak sorununu saptayabilir ve bir uzmana danışarak yapılması gereken teşhis ve tedaviyi öğrenebilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI