• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler Neden Ağlarlar

Bebekler Neden Ağlarlar
  • 1 Star
    Loading...

Bebek sahiplerinin en çok sorun yaşadığı noktalardan biri bebeklerde görülen kolik rahatsızlığıdır. Ebeveynlerin evde birbirlerine en çok sorduğu sorulardan biri de “Bu bebek neden ağlar?” sorusudur. Peki, bebekler neden ağlar? Her 3 bebekten birinde rastlanan bu rahatsızlık bebeklerin çok aşırı derecede ağlaması sonucunda saptanır. Ama kesin bir tespit yapma için bir uzmana başvurmak gereklidir.

Bebeğin ağlaması kolik olduğu anlamına gelmez. Bebeklerin ağlaması için birçok neden vardır. Altı ıslaksa, karnı açsa, üşüyorsa ya da başka nedenler varsa bebek ağlayabilir. Bu durumlar ortada olmadığı halde bebek nedensiz bir şekilde ağlıyorsa bu ağlama nöbetlerine kolik diyebiliriz ama bazı kriterlerin eşleşmesi gerekmektedir.

Kolik belirtileri arasında akşamüstü saatlerinde 3 saatten fazla ağlıyorsa ve bu en az 3 hafta boyunca devam etmişse bu ağlama durumlarına kolik diyebiliriz. Bu ağlama nöbetlerinde aşırı çığlık, huzursuzluk, yüzde kızarma ve sızlanma ifadesi, bacakları bükme, vücudu geriye doğru yayma gibi bükme, yumruklarını sıkma, gaz çıkarma, sert bir karın ve rahatlayamama eşlik eder. Bu noktada anneler farklı bir fizyolojik problem varsa saptanması için uzmana başvurmalıdırlar.

Koliğin nedenleri arasında bağırsakların henüz tam olarak gelişmemiş olması, bağırsak hareket azlığı, bazı besinlere karşı duyulan hassasiyet ve alerji ve yaygın gaz oluşumu gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Anne bebek ilişkilerinin zayıf olması, anksiyeteli anneler ve çabuk sinirlenen bebekler de davranış açısından koliği tetikler. Annenin sigara içmesi de ayrı bir etkendir.

Kolik bebeklerde ağlama nöbetlerine yol açmasının dışında, anne ve babaya fazlasıyla sıkıntı veren bir durumdur. Yapılan araştırmalar sonucunda kolikli bebeğe sahip annelerin depresyon durumları koliği olmayan bebeklere sahip annelere göre oldukça fazladır. Koliğin tedavisi nedir derseniz henüz nedeni tam bilinmediği için kesin bir tedavisi de yoktur. Kolikle ilgili yapılan uygulamaların çok az sayıda bebekte işe yaradığı görülmektedir. Sorunların ortadan kalkmasını zamana bırakmak iyi bir seçenek olabilir. Fakat bazı davranış terapileriyle ağlamanın şiddetini azaltmak mümkün kılınabilir. Kolikle ilgili ilaçlar mevcuttur fakat bunlarında kesin bir çözüm sağladığı söylenemez. Kolik için yapılan etkili yöntemler arasında annenin diyet uygulaması ve bitki çayları tüketmesinin işe yaradığı saptanmıştır.

Eğer bebeğinizin kolik olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede bir hekime götürmenizde fayda vardır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI