• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Diş Fırçalama

Bebeklerde Diş Fırçalama
  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerde diş fırçalama süreci farklıdır. Yeni doğan bir bebeğin 4-8 aylık iken dişleri çıkmaya başlar. Bebeklerde diş bakımı doğduğu andan itibaren başlamalıdır. Dişler ilk çıktığı için diş temizliğine bu aylarda başlanmalıdır. İlk süt dişi çıktıktan sonra kahvaltı sonrası ve en önemlisi gece yatarken yeni çıkmaya başlayan bu dişler, gazlı bezi ıslatarak, temiz bezle veya karbonatlı suya batırılmış pamukla silinmelidir.

Bu fırçalama masaj etkisi yapar ve bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Diş fırçasını kullanmaya 2-3 yaşında başlanmalıdır. Çocuğun fırçayı tutabileceği bu yaşlarda ona küçük uçlu orta sertlikte bir fırça verilmelidir. Küçük yaştaki çocuklara diş fırçalatmak oldukça güçtür. Çocuğumuza önemli olan bu alışkanlığı kazandırmaktır.

Çocuklar hızlıca fırçalamak için görünen dişlerini fırçalarlar. Fakat çürüklerin oluşmaması için anne babanın kontrol etmesi şarttır. Diş fırçalatırken fazla florlu diş macunu dişler ve vücut sağlığı açısından sorun teşkil eder. Bundan dolayı florlu diş macunlarını kullanmaktan kaçınmak gerekir. Diş fırçası 2-4 ay kullanımdan sonra değiştirilmelidir. Aksi halde bakterilerin üremesine neden olur.

Küçük çocuklarda dişlerin diş eti ile birleşim noktaları silinmelidir. Çünkü bu bölgelerde plak birikimi olur. Çocukların etkin ve doğru diş fırçalamasını öğrenmesi bizlerin de düzenli olarak onlarla diş fırçalamamızla mümkündür. Gece diş fırçalaması önem arz eder. Gece çocuklarda tükürük salgısı azaldığı için dişlerde daha fazla çürük oluşur.

Her diş fırçalarken bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu sürülmelidir. Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra kalan macun tükürülmelidir. Çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için onunla birlikte diş fırçalamayız. Çocuğun dikkatini çekecek diş fırçalama panosu oluşturulmalıdır. Çocukları diş fırçalamaya yöneltecek figürlü fırçalar da alınabilir. Küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmazsa dişler zamanla çürür ve yaşı ilerledikçe yemek yerken güçlük çeker. Bundan ötürü diş fırçalamaya bebeklikten itibaren düzenli olarak devam edilmelidir.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI