• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Göz Sulanması

Bebeklerde Göz Sulanması
  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerde göz sulanması genellikle, gözlerine kaçan bir cisim neden olur. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse, göz kapağındaki herhangi bir bozukluk, gözde meydana gelecek olan çizik, gözyaşı kanallarının tıkalı olması ya da göz tansiyonu da göz sulanmasına neden olabilir.

 

  1. Eğer bebeğinizin göz kapağında bir bozukluk varsa bu göz sulanması dışında görmesini de engelleyecektir. Bu tarz bir durumda vakit kaybetmeden göz kapağı tedavi edilmelidir
  2. Aynı zamanda göz kapağında meydana gelen herhangi bir enfeksiyon sebebiyle de göz sulanması meydana gelebilir. Göz kapağında oluşmuş olan şişlikler enfeksiyona sebebiyet verir ve bu da göz üzerinde bir baskıya sebep olur. Bu baskının meydana getirteceği acı nedeniyle göz tembelliği meydana gelecektir ve çocuğunuz görme konusunda oldukça zorlanacaktır.
  3. Alerjik bir rahatsızlık sonucunda da meydana gelebilecek olan göz sulanması çocuğunuzun hem canının yanmasına hem de görme problemi yaşamasına sebep olabilir. Çocuğunuz 6 ayını doldurduktan sonra gözlerinde kızarıklık, yanma, sulanma veya kaşınma gibi rahatsızlıklardan şikâyet ediyorsa bu alerjik bir durum olduğunun habercisi olabilir. Bu tarz durumlarda hemen doktorunuzu arayarak tedaviye başlamanız en doğru yöntem olacaktır.
  4. Göz tansiyonu doğuştan gelen bir rahatsızlıktır ve sulanma bu hastalığın en önemli belirtilerinden biridir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
  5. Bebek ya da çocuklar da en çok görülen rahatsızlıklardan birisi de gözyaşı kanalının tıkalı olmasıdır. Yeni doğan bebeğinizin gözleri sürekli olarak çapaklanıyor ve sulanıyorsa bu gözyaşı kanalının tıkalı olduğunun bir göstergesi olabilir. Gözyaşı, kaşlarımızın altında yer alan gözyaşı bezeleri aracılığı ile salgılanmaktadır. Fazla olan gözyaşı burun kanalına akıtılır. Ağlama sırasında burnumuzun akmasının nedeni budur. Fakat bebeğinizin ya da çocuğunuzun sürekli olarak gözlerinin sulanması bu kanalın tıkalı olduğuna ve burna sıvı akışı olmadığından gözyaşı kanalının çalışmadığına işarettir. Tedavinin en kısa zamanda yapılması gerekmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğunuzun tek gözünde ya da her iki gözünde de yaşarma varsa, uyandıktan sonra gözlerinde olması gerekenden fazla çapak oluşuyorsa, net olarak göremediğinden şikâyet ediyorsa, gözünde yanma, kaşınma ya da batma olduğunu söylüyorsa, görülebilir bir kızaklık fark ettiyseniz ya da gözünde şişlik meydana gelmişse çocuğunuzun gözyaşı kanalının tıkalı olduğunun işareti olabilir. Tedavisi ise belirli aşamalardan meydana gelir.

Öncelikle göze masaj yapılarak gözyaşı kanalı içindeki basınç oranını arttırmak ve kanalı açmaktır. İşlem uygulanırken göz damlası da ilave olarak kullanılabilir. Bu işlem bebeğiniz bir yaşına gelene kadar etkilidir.

1 yaşından sonra çocuğunuzun gözyaşı kanalı masaj yolu ile açılamazsa ince bir sonda yardımı ile kanal açılır. Oldukça kolay olan yöntem çocuklarda genel anestezi ile uygulanmaktadır.  Tedavinin en önemli kısmı geç kalınmamasıdır. Çünkü zaman ilerledikçe küçük bir operasyon ile iyileşecek olan çocuğunuz büyüdükçe ameliyat olmak zorunda kalabilir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI