• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Kalça Çıkığı

Bebeklerde Kalça Çıkığı
  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerde kalça çıkığı erken dönemde anlaşılıp tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde sakatlığa yol açabilmektedir. Kız bebeklerde, erkek bebeklere oranla 6 kat daha fazla görülen kalça çıkığını teşhis edebilmek için bebeğinizin doğar doğmaz bir ortopedist tarafından muayene edilmesi gerekir.

Uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken bir yuva vardır. Bu yuvadan çıkması durumuna kalça çıkığı denir. Yeni doğan bebeklerde kalça çıkığı binde bir ve binde bir buçuk arasında değişen bir oranda görülür. Eğer bebeğin anne ve babasında kalça çıkığı varsa bebekte de görülme oranı daha fazla olur.

Kalça çıkığının çeşitleri vardır;

Bazı durumlarda kalça tamamen çıkık olur ancak muayenede kalça eklemine yapılan basit bir manevrayla kalça yerine oturabilir,

Kalça yerindedir ancak muayene sırasında basit bir manevrayla yerinden çıkabilir,

Kalça yerindedir ancak kalçanın kıkırdak, kemik ve diğer yumuşak dokularında gelişme geriliği vardır.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Önlenebilir Mi?

Bebeklerde kalça çıkığı rahim içinde annenin suyunun az olmasından, rahim içinde bebeğin duruşunun bozuk olmasından, ailesel sebeplerden oluştuysa kalça çıkığını önlemek pek de mümkün değildir. Ancak kalça çıkığı doğum sonrasında ailenin hataları nedeniyle veya bazı gelenek ve göreneklerden ötürü oluşabilir. Böyle durumlarda kalça çıkığı olması önlenebilir. Mesela; yeni doğan bebeklere sıkı kundak yapılmaması, banyodan sonra bebeklerin ayaklarından tutulup baş aşağı sarkıtılmaması gerekir. Afrika ülkelerinde zenciler çocuklarını sırtlarında ya da kucaklarında taşıdıkları için onlarda kalça çıkığı daha az görülüyor. Bu da doğum sonrasında kalça çıkığının sizden de kaynaklanabildiği anlamına geliyor.

Bebeğinizde doğumsal kalça çıkığı olup olmadığını, bebeğiniz yürüme çağına gelmeden her iki bacağının yana doğru tam açılmamasından, bacaklarından birinin kısa olmasından ve bacaklarındaki et kıvrımlarının çizgilerinin simetrik olmamasından anlayabilirsiniz. Eğer yürüyorsa ve yürürken topallıyorsa tek tarafında, paytak yürüyorsa da iki tarafta da kalça çıkıklığı olabileceği anlamına gelmektedir. Özellikle anne ve babada kalça çıkıklığı varsa, bebeklerde kalça çıkığı olması riski çok daha fazladır. Eğer çocuğun kardeşlerinde de kalça çıkığı olduysa, kendisinde de kalça çıkığı olma riski daha fazladır.

Kalça Çıkığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan tüm bebekler kalça çıkığı ihtimaline karşın mutlaka çocuk doktoru ve ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmelidir. İyi bir muayene de tanı konulma ihtimali çok fazladır. Eğer kalçada herhangi bir gerilik varsa da ultrosonografi ve röntgenle anlaşılabilir.

Kalça çıkığı tedavisine bebek doğar doğmaz başlamalısınız. 1 yaşından önce tedavi olan bebeklerin neredeyse tamamında tama yakın bir başarı oranı vardır. Bir yaşından sonraki tedavilerde, yaş ilerlediği için tedavi oranı maalesef düşmektedir. Tedavi çift bez uygulaması ve bandaj uygulaması gibi oldukça kolay yöntemlerle yapılabilir. İleri bir durum varsa da anestezi altında belden bacak ucuna kadar olan bölüm alçıya alınarak tedavi yapılmaktadır. Alçı 1,5 ay kalır ve çıkartılarak yenisi ile değiştirilir. Toplam 3 ay alçıda kalır. Bazı durumlarda 3. Kez alçı uygulamasına gerek duyulduğu da görülmektedir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI