• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Masal Okumak

Bebeklerde Masal Okumak
  • 1 Star
    Loading...

Bebekler hayata ayak uydurmak için çevresinde olan olayları merakla izler ve her daim bir şeyler öğrenmeye meyillidirler. Genellikle renkli, sesli, parlak, hareketli nesneler ile daha çok ilgilenirler. Piyasadaki kitaplar bebeklerin ilgileriyle orantılı olduğu için bu özellikleri içinde barındırırlar.

Ebeveynler kaliteli zaman geçirmek istiyorsa bebeklere masal okumak ideal bir seçimdir. Ancak bebeklere 1 yaşından önce masal okunmamalıdır. Okunacak masal kitapları ise daha kısa ve az cümlelerden oluşmalıdır. Kitapta bulunan resimler daha büyük ve kabartmalı olmalıdır. Masal 1-2 cümleyi geçmemelidir. Okunacak masalın kelimeleri somut ve net ifadelerden oluşmalıdır ki bu durum bebeğinizin dikkati açısından önemlidir.

Bebeğinize okuyacağınız masalı seçerken bebeğinizin bilişim ve gelişim özelliklerini dikkate almakta yarar vardır. Masal gün içinde veya gece yatmadan önce okunmalıdır. Eğer masal gece okunuyorsa ve bebeğiniz hafif uykuluysa ses tonunuzu düşürerek, hareketli ise canlı bir ses tonuyla anlatım yapmanız gerekir. Masal okunurken ses tonu da önemli faktördür. Ne çok yavaş ne de çok hızlı okunmalıdır, bu faktör bebeğinizin dil gelişimi açısından önem arz eder. Kelimeler tane tane söylenmeli ve seçilecek kelimeler bebeğinizin gelişimini destekleyecek nitelikte olmalıdır. Masal okuyan kişi ses tonuna, tavırlarına, jest ve mimiklerine dikkat etmelidir. Masaldaki resimler hakkında bebeğinize soru sorabilirsiniz. Bebeğiniz bu sorulara cevap vermese bile sizi dinlemesi bilişsel gelişimine katkı sağlar. Pedagoglara göre bu durum bebeğinizin okuma becerilerinde ilk adımıdır.

Masal okumak alışkanlık haline getirilmelidir. Bebeğinize ilk kez masal okuduğunuzda meraklı bir şekilde dinlemediği görülür. Bundan dolayı ilk anlatım çok önemlidir. Bebeğe ilk kez masal anlatacak kişi daha canlı mimikler ile bebeği neşelendirecek el kol hareketleri ile anlatım yapmalıdır. En heyecanlı yerde durup merak uyandırmak da yararlı bir anlatım tekniğidir.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI