• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Pamukçuk

Bebeklerde Pamukçuk
  • 1 Star
    Loading...

Halk arasında ağız içi iltihabı olarak bilinen bebeklerde pamukçuk hastalığı genellikle doğum yapıldıktan sonra ilk bir hafta içerisinde kendisini belli etmektedir. Bebeklerde görülen bu ağız içi hastalığı ebeveynlerin en büyük sorunları arasında yer almaktadır.

Yetişkin insanlarda kesinlikle görülmez. Hastalığın temel sebebi anne rahminde bulunan bir mikrobun ya da iltihabın doğum sırasında bebeğe geçmesi ya da emme sırasında biberonlardan bulaşmaktadır. Pamukçuk hastalığı dünyada ve ülkemizde çok sık görülen bir hastalık türüdür ve tedavisi mümkündür. Genellikle yeni doğan bebeklerin bünyeleri çok zayıf ve korumasız oldukları için bir çok hastalığa yakalanabilirler. İçlerinde en kolay yakalandıkları hastalık pamukçuk hastalığıdır. Anne rahmi iltihaplı ise doğum sırasında müdehale etmek imkânsızdır. Bu da hsatalığın dorudan bebeğe geçmesine etkendir. Pamukçuk hastalığının tedavisi çok kolay ve hızlıdır. İlk olarak annenin rahim ağzı temizlenmelidir, çünkü bu hastalık hemen kendini tekrar ettirebilir.

BELİRTİLERİ

Süt ve mamalar genellikle bebeğin ağzında beyaz lekeler bırakır. Bu yüzden hemen pamukçuk hastalığından şüphelenmemek gerekir. Fakat hastalık ilk aşamada yanak içleri ve ağızın belirli kısımlarında beyaz ve tüylü bir hal alır. Bebekleri oldukça rahatsız eden bu hastalığın ileri seviyelerinde ise popoda pişik görülür. Bunların yanında anneyi emerken, anne meme uçlarında yanma hissine kapılır. Bu gibi belirgin belirtileri bulunan hastalık kolayca anlaşılmaktadır.

TEDAVİSİ

Yeni doğmuş olan bebeklerde çok sık görülen bu hastalık ebevenyleri tedirgin etmekte ve telaşlandırmaktadır. Dünyada ve ülkemizde hemen hemen bütün yeni doğan bebeklerde görülme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinden önce korunmanın bir yolu bulunmaktadır. Genellikle yeni doğanlarda görüldüğü için anne doğum öncesi doktor kontrolünden geçirilmelidir. Çünkü doğum sırasında herhangi bir müdehalede bulunmak mümkün değildir. Anne rahmi iltihaplı olabilir ve bu da doğum sırasında bu hastalığın rahatlıkla çocuğa bulaşmasına sebep olur. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Tedavisinden sonra kendini tekrarlaması çok nadir görülmüştür. İlaç tedavisi ile iyileştirilebilen bu hastalık, genellikle 1 hafta içersinde tedavi edilir ve bebek sağlığına kavuşur.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI