• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Uyku Düzeni

bebeklerde uyku düzeni
  • 1 Star
    Loading...

Uyku bebekler için çok önemlidir. Özellikle gece uykusunun önemi daha büyüktür. Gece uykusu, bebeğin gün içinde öğrendiklerini düzenlemesini, enerjik olmasını ve yeni güne zinde ve mutlu başlamasında önemli bir etkendir. Bunun yanında bebeğin zihinsel gelişiminide hızlandırır. Bir yetişkine günde ortalama 8 saat uyku yetiyorken, yeni doğan bebekler günde 16-18 saat uyurlar. Bu uykunun gece mi gündüz mü olduğunun ayrımını yapmazlar. Bu dönemde sadece acıktıkları zaman uyanırlar. Günün 2-4 saatini uykusuz geçirirler. Daha sonra yine uykuya dalarlar. Bu süre büyüdükçe artacaktır. Yani bebekler büyüdükçe daha az uykuya ihtiyaç duyacaklardır. Yeni doğan bebeklerin uyku düzenleri zamanla belirlenir.

  1. haftadaki bebekler ise günde 3 veya 4 kez gündüz uykusu uyurlar. Gece uykuları ise bu dönemler içinde yavaş yavaş düzene girmeye başlar. Kesintisiz 5-6 saat uyurlar. Gece beslenmek için 2-4 saat aralığında uyanırlar.  3-6 ay arasına geldiklerinde geceleri kesintisiz 6-8 saat uyuyabilirler. Gündüzleri ise 1 ya da 2 buçuk saat arasında uykusuz kalabilirler ve gün içinde 3 kez gündüz uykusu uyurlar. Bu dönem içinde bebekler uyku düzenlerini yavaş yavaş oluşturmaya başlarlar.

Daha ileriki aylarda ise artık bebeklerin uykusu düzene girmiştir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere gün içinde 2 saat gündüz uykusu yeterlidir. Bebekleri gece uykusuna alıştırmak için 18.00 ve 19.00 saatleri arasında erken yatırmak gerekebilir. Bu dönem içinde gece beslenme ihtiyacı olmadığı için bebekler kesintisiz 11-12 saat uyuyabilirler. Bir temel ihtiyacı ya da hasta olmadığı halde bebek uyanıyorsa bu alışkınlığından kaynaklanıyor demektir. Bu sorun zamanla düzelecektir. Bebekler artık 2 yaşına geldiklerinde ise günde bir kez uyumak yeterli olacaktır. 4 yaşına geldiklerinde ise gündüz uykusunu bırakacaklardır.  Bu süreçte çocukları erken uyutarak bu eksikliği tamamlayabilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI