• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Yaşanan Göbek Fıtığı

Bebeklerde Yaşanan Göbek Fıtığı
  • 1 Star
    Loading...

Göbek Fıtığı Nedir?

Bebeklerde, bağırsak, ödem ya da yağ tabakasının kas dokusunda bulunan zayıf bir nokta içerisinden fırlaması ile meydana gelen hastalığa göbek fıtığı adı verilir. Hastalığın en büyük belirtisi göbek deliği ya da kasığın şişmesidir. Bu şekilde bir durum oluştuğunda bebeğiniz göbek deliğini kaybetmiş gibi görünebilir. Doğum sonrasında birçok bebek küçük göbek fıtığı geçirebilir.

Göbek Fıtığının Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Bebeğinizin göbeğinin göbek bağıyla birleştiği noktada bulunan kas dokusu içerisinde, göbek bağında bulunan damarlara alan oluşturmak için bir aralık bulunmaktadır. Bu aralık genel olarak bebeğinizin doğumundan önce kapanmaya başlar. Fakat her bebeğin gelişimi aynı olmadığı için, bazı bebeklerin vücutları bu kapanmayı geciktirir. Böyle bir durum karşısında da kapanmayan boşluktan açığa çıkan bağırsak ya da yağ dokusu göbek fıtığına yol açabilir.

Göbek Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Göbek fıtığı bebeğiniz doğduktan sonra 1-2 hafta içerisinde görülür. Genel olarak doğumdan sonra oluşsa da, henüz küçük olan bebeklerde de görülebilir. Bebeğinizin göbek fıtığı olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki belirtilerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Karnında genel olarak göbek deliği etrafında bir şişkinlik meydana gelmiştir ve bu şişkinlik oldukça yumuşaktır. Siz dokunduğunuz zaman şişlik yer değiştirip başka bir bölgeye geçebilir. Bebeğiniz ağlarken, öksürürken ya da ıkınırken kasları kasıldığı için daha belirgin bir şişlik gözlemlenebilir. Değişken boyutlu olan fıtıklar genel olarak bebeklerde 3 cm. den küçük olmaktadır. Bebekler genel olarak göbek fıtığından kaynaklı bir acı çekmezler. Çocuğunuz kusuyor ve karnı şişmişse siz şüphelenip bebeğinizi acilen doktora götürmelisiniz.

Göbek Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak göbek fıtığı problemi yaşayan çocuğunuz, 1 yaşına gelmeden önce vücudunun gelişimi sayesinde bu sorunu atlatacaktır. Fakat 3 yaşını doldurduktan sonra hala göbek fıtığı rahatsızlığı çekiyorsa sorun devam ediyor demektir ve ciddi boyutlarda olabilir. Bu da çocuğunuzun ameliyat olmasını gerektirir. Hele ki fıtık düzeltmeye çalıştığınız halde düzelme göstermiyorsa, bir anda büyüme gösterdiyse, göbek kısmı hassas olmaya başlarsa, bebeğiniz ağladığı zaman dışarı çıkıyorsa ve hele ki hastalık artık bebeğinizin kusmasına neden olmaya başladıysa bu konuya oldukça önem göstermeniz gerekecektir.  Bebeğinizin bağırsağı fıtık yüzünden sıkışmış bir haldeyse bu durum olabildiğince kısa bir süre içerisinde ameliyat aracılığı ile tedavi edilmelidir. Fakat bu sorun oldukça nadir görünmektedir. Buna rağmen oldukça tehlikeli sorunlara neden olabilir. Çocuklarda görülen göbek fıtığı hastalığının ameliyatı genellikle oldukça kolay ve az riskli bir yöntemle gerçekleştirilir. Bu sebeple doktorunuz bebeğinizin ameliyat olması gerektiğini söylerse bu konuda endişelenmeden kabul etmenizde fayda vardır. Bu konuda yapmanız gereken tek şey öncelikle sakin olmanızdır. Çünkü göbek fıtığı yetişkinlerde görülen fıtıklara kıyasla oldukça az tehlike arz eder.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI