• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklere Müzik Dinletme Faydaları

Bebeklere Müzik Dinletme Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Müziğin ruhun gıdası olduğu insanlar tarafından kabul edilip benimsenmiş bir sözdür. Bu söz sadece büyükler için değil çocuklar için hatta anne karnındaki bebekler için de geçerlidir. Müzik bebek gelişiminde önemli bir faktördür. Hatta bunu anne karnındayken yaptığınızda daha çok etkili olur.

Müziğin insan üzerindeki etkisini araştıran uzmanlara göre, bebeklerde ritim duygusunun gelişmesi ile başlayan müzik olgusu çok önemlidir. Daha anne karnındaki bir bebek annesinin kalp atışlarını duyarak müzikle tanışır. Bebekler vals ve klasik müzik gibi ritme sahip sakin müziklerden hoşlanırlar, anne adayları da hamilelikleri sırasında bu tarz müzikleri dinledikleri takdirde çocukların ruhsal ve sosyal yönden sorunsuz gelişmesine yardımcı olurlar. Kısacası bebeklere müzik dinletmenin faydaları çoktur.

Bunların yanında müzik beyin için de bir egzersizdir. Araştırmacılar bebeğe müzik dinleterek onun beyninde yeni yolların, yeni bağlantıların oluşmasında katkı sağladığını söylemişlerdir. Bazı araştırma sonuçlarına göre de anne karnında müzik dinletilen ve doğduktan sonra da dinletilmeye devam edilen çocukların sosyallik, yaratıcılık, matematik, dil ve duygusal zekâ gibi alanlarda hızlı bir gelişme gösterdiği kanıtlanmıştır.

Bebekler zamanla müziğin ritmine göre birtakım hareketlenmeler gösterir. Fiziksel gelişimlerini tamamladıktan sonra ufak hareketlenmelerin yanında el çırpma, oynama hatta dans etmeye başlarlar. Bu hareketler çocuğun kas ve motor becerilerinin gelişmesinde etili olur. Hepsinden önemlisi bebeğin ruhunu dinlendirir.  Bebeklere dinletilecek müziklerin sakin ritimler içeren hafif ya da klasik müzik olması gerekir. Çünkü bir bebek anne karnındayken işittiği en yoğun ses, dakikada 70-100 kere atan kalbin atış sesidir. Buna en uygun sesler ise klasik müzikte mevcuttur. Özellikle Mozart’ın müzikleri bebekler üzerinde daha çok etkilidir. Dünyanın birçok yerinde doktorlar Mozart’ın müziklerini depresyon, kanser, ruhsal ve zihinsel sorunlar gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanmaktadırlar. Bu besteler kısa, basit ve neşeli temaları ile bebekler için çok çekici gelmektedir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI