• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerin Anne Sütü İstememe Sebepleri

Bebeklerin Anne Sütü İstememe Sebepleri
 • 1 Star
  Loading...

Emzirmek bebekle anne arasında kurulabilecek olan en güzel sevgi bağlarından biridir. Çünkü emerken bebek, annesi ile arasında koparılamaz bir bağ kurar. Bazen bebeğiniz karnı aç olsa bile anne sütü almak isteyemeyebilir, emse dahi emmiş olduğu sütü yutmadan ağzında tutabilir ya da çok az emer veya ağlayarak emmeyi reddedebilir. Hatta bazı durumlarda bir memeden emerken diğerinden emmek istemeyebilir. Bu gibi durumlar neden oluşur kısaca özetlemek gerekirse:

 

 1. Bebeğinizin ağzında pamukçuk oluşmuş olabilir. Mantar enfeksiyonuna bağlı bir hastalık olan pamukçuk, yeni doğan bebeklerde oldukça sık görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Hatta bazı durumlarda 1 yaşına kadar sürebilir. Dil çevresinde, damağında ya da yanaklarının iç kısmında sütün gruplanmış hali gibi duran beyaz beyaz lekeler şeklinde görülen hastalık, bebeklerde emme sırasında dayanılmaz ağrı ve acılara sebep olur. Bu durumda bebeğiniz emmeyi reddeder.
 2. Emme esnasında ağzını beslenme için kullanan bebeğiniz, bu sırada nefes alıp verme işlemini burnu yardımı ile yapar. Fakat bebeğinizin burnu tıkalıysa nefes alıp veremediği için memeyi bırakır ve nefes almak ister. Bu durum sürekli bir hal alırsa bebek nefes alamadığı için emmek istemez. Böyle bir durum karşısında ilk olarak doktorunuzun bebeğiniz için yazdığı bir burun damlası kullanmalısınız. Sonrasında ise burnunu temizleyerek, bebeğinizin nefes almasına yardımcı olmalısınız.
 3. Sütünüzün tadı sizin yediğiniz gıdalar ile doğru orantılıdır. Siz acı, yağlı ya da aşırı baharatlı besinlerle beslenip, kahve, çay ve çikolata tarzı yiyecekler tüketirseniz bebeğiniz de uykusuzluk ve huzursuzluk gibi problemlere neden olabilirsiniz. Aynı şekilde sizin vücudunuzda gaz yapabilecek herhangi bir gıda tüketmeniz de bebeğinizin gaz sancısı çekmesine yol açacaktır.Bu besinleri tükettikten sonraki ilk sütünüzü sağıp bebeğinizi yeni sütünüzle emzirmelisiniz.
 4. Bebeğinizi kolunuza düz olarak yatırarak ve bir yastık ile destekleyerek emzirmelisiniz. Eğer bebeğinizin rahat olmadığı bir pozisyonda emzirme yapıyorsanız bebeğiniz bu yüzden emmeyi istemeyebilir.
 5. Sizin bütün duygu değişikliklerinizden bebeğiniz de etkilenir. Bu sebeple bebeğinizi emzirirken olabildiğince sakin olmalı ve huzurlu bir ortamda beslemeye özen göstermelisiniz.
 6. Emzirme saatleriniz sürekli değişiyorsa ve onu düzenli aralıklarla beslemiyorsanız bebeğiniz bu yüzden de emmek istemeyebilir.
 7. Yaklaşık 6-7 aylık oldukları zaman bebekler diş çıkarmaya başlarlar. Buda bebeğiniz damakları ve diş etleri şişecek ve kızaracak demektir. Çektikleri bu diş acısından dolayı da emmek istemeyeceklerdir.
 8. Eğer bebeğiniz emerken yeniden hamile kaldıysanız hormonlarınızın değişmesi sebebiyle sütünüzün tadı da değişecektir. Bu sebeple sütünüzün tadı bebeğinize farklı geldiğinden bebek emmeyi reddedecektir.
 9. Emzirme ile ilgili en önemli kurallardan biri bebeğinizi az ve sık emzirmektir. Bu sebeple emzirme düzeninize dikkat etmelisiniz. Farklı periyotlarda uzun süre bebeğinizi emzirmek sütünüzün azalmasına da yol açabilir.
 10. Bebeğiniz sizin yokluğunuzda biberon ile besleniyorsa, biberona alıştığı için emmeyi reddedebilir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI