• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerin Gaz Sancısı İle İlgili Bilinmeyenler

Bebeklerin Gaz Sancısı İle İlgili Bilinmeyenler
  • 1 Star
    Loading...

Yeni doğan bebeklerdeki en büyük problemlerden bir tanesi gaz sancısıdır. Bu durum anne ve babaların en korkulu rüyalarından biridir. Çünkü gaz sancısı olan bebek sürekli ağlar.

Yeni doğan bebeklerde sindirim sisteminin gelişimine bağlı olarak gaz sancıları ortaya çıkar. Henüz sindirim sisteminin yeterince gelişmemesi nedeniyle bebekler gaz çıkarmakta sorun yaşarlar. Bunun sonucunda da ağlama nöbetleri geçirirler. Bu da sizi psikolojik yönden oldukça etkiler. Anne-baba olmanın heyecanı yerini hayal kırıklığına bırakır. Anne ve babalar bu gibi sorunları kafalarına çok takmamalı ve neler yapılabileceğine odaklanmalıdır. Çünkü bebeğiniz sizin ruh halinizden çok etkilenir. Kaygılı bir anne baba görmek onun için kötü olacaktır. Nitekim her yeni doğan bebekte bu tip sorunlarla karşılaşılır. Bebeğinizin gaz sancılarını azaltmak için sadece ona mutlu gözükmek yeterli olmayacaktır.  Unutmayın ki bebeğinizde görülen gaz problemleri sadece size özel değildir.

Bazı durumlarda ne yaparsanız yapın bebeğiniz 4 aylık olana kadar gaz sancıları geçmeyebilir. Bebeğinizin gaz sancının anne sütünden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir doktora danışarak mamaya geçiş yapabilirsiniz. Gaz anne sütünden kaynaklanıyorsa annenin gaz yapmayan besinler tüketmeye dikkat etmesi gereklidir. Bu besinler arasında karnabahar, portakal, brokoli, lahana, soğan ve kepekli bazı besinler yer alır. Bunların dışında üretiminde inek sütü kullanılan besinlerde gaz yapabilir.

Bebeğiniz biberonla besleniyorsa biberon emziğinin deliği çok önemlidir. Biberon deliğinin çok büyük ya da çok küçük olması bebekte gaz sancısı yapabilir. Nedeni ise biberon deliği ayarsız olursa, bebeğin daha fazla besin yutması ve hava yutmasına sebep olur. Bebeğiniz beslendikten sonra ona emzik verirseniz problemin biraz önüne geçmiş olursunuz. Bebeğiniz gaz sancısı çekerken ona bağırmak ya da kızmak durumu travmatik bir hale sokabilir. Bu nedenle sakin yaklaşılmalı ve onun rahatsızlığının geçici olduğu göz önünde tutulmalıdır.  Bebeğinizin gazını rahat bir şekilde çıkarabilmek için onu besledikten hemen sonra sırtına bir masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinizin gaz sorununu halletmek için ona elinizden geldiğince yardımcı olmanız gereklidir. Bu şekilde siz de, bebeğiniz de durumu rahat bir şekilde atlatabilir, gaz sorunu yaşamadan daha huzurlu günler geçirebilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI