• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bir Aylık Bebek Gelişimi

Bir Aylık Bebek Gelişimi
  • 1 Star
    Loading...

Bebeğiniz 1 aylık ve henüz çok küçüktür. Bu evrede bebeğinizde şişkin gözler, basık burun, şiş cinsel organ, yamuk bir kafa, deride peynir ya da krem gibi görünen bir madde ve alnında kızarıklıklar görmeniz mümkündür. Bu sizin endişelenmenizi gerektirecek bir  durum değildir ve ilerleyen zamanlarda geçecektir.

Hamilelik döneminde sizin annelerinin sesini dinleyen bebeklerin, doğduklarında da annelerinin sesine doğru döndükleri görülmektedir. Bebeğiniz 1 aylıkken onunla konuşmaya ve şarkılar söylemeye devam etmelisiniz. Bebekler bu ilk aylarında, arada kısa süreli gözlerini açabilirler fakat genel olarak gözleri kapalıdır. Etrafında yüksek kontrastlı düzen ve şekiller bulunduğunda bebeğinizin dikkatinin oraya yöneldiğini fark edeceksiniz. 1 aylık bebek gelişimi sırasında bebeklerin kol ve bacakları kıvrık olarak durmaktadır.

1 aylık bebek gövdesinden tutularak yüzüstü kaldırılırsa başı öne düşer. Bu evrede bebeklerin işitmesi iyidir. Bebek 1 aylıkken çok şeyin farkında değildir ancak doğuştan gelen bazı koruyucu reflekslere sahiptir. Bunlar meme arama, avuç içine elinizi koyduğunuzda kavrama veya irkilerek kollarını açma gibi durumlardır. Bütün bu refleksler bebeğin annesini oldukça sıkı tutmasını sağlayan içgüdüsel mekanizmalardır.

1 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bu ayda bebeğiniz ortalama 15-30 cm uzaklığı görebilir ancak uzaktaki cisimler veya kişiler onun için hala bulanıktır. Ortalama olarak 17-20 saat uyurlar, sadece 2-3 saatini uyanık ve sakin geçirirler. Bebek 1 aylıkken yakındaki yüzlere bakarak, kısa bir süre etrafındaki kişiyle ilgilenir. Hareket eden cisimleri gözleri ile kısa bir mesafeden takip edebilirler ve yerinin değiştiğini de anlayabilirler. Aynı zamanda 1 aylık bebek gelişimi evresinde bebekler sıcaklık değişiminden rahatsız olurlar.

1 Aylık Bebeği Emzirme ve Uyku Düzeni

Günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiren bebekler bu ayda kucağa alındıkları zaman susarlar, annesinin kokusunu ve sesini tanırlar. Doğuştan gelen emme dürtüsü ile beslenirler ve emme refleksleri çok güçlüdür. Başlarını kontrol edemezler, yüzükoyun yatırıldıklarında kafasını kaldırmaya çalışırlar. Bu ayda bebekler bütün ihtiyaçlarını ağlayarak ifade ederler. Beslenme ve uyku düzenleri ise yavaş yavaş oluşmaya başlar.

1 Aylık Bebeğin Gelişimi Nasıl Desteklenebilir?

1 aylık bebek gelişimi için besin yönünden tek ve en iyi destekçi herkesin bildiği gibi anne sütüdür. Bunun dışında bebekler en fazla annelerinin sevgisine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden annelerinin bebeklerini kucaklarına alarak okşamaları, sevgi sözleri söylemeleri, onların gelişimi için en büyük desteği sağlar. Annenin bebeği ile konuşması, şarkı söylemesi veya şarkı dinletmesi bebeğin sakinleşmesini sağlar. Bu ayda 5 duyusu her gün biraz daha geliştiği için gülümseyen yüzler, hoş sesler bebeğin oldukça dikkatini çeker ve gelişimine katkı sağlar. Bu dönemde banyo yapması bebeğin dünyayı keşfetmesini sağlar. 1 aylık bebeği tutarken avucunuzda başını desteklemeniz ve yüzünüzü görebilmesi için kendinize yaklaştırmanız gerekir. Bebeğinizin yattığı yere takacağınız renkli ve parlak oyuncaklar ise ilgisini çekecek, gelişimine katkıda bulunacaktır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI