• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bir Haftalık Gebe

Bir Haftalık Gebe
  • 1 Star
    Loading...

Bir haftalık gebelik henüz bir gebelik olmamaktadır. Doktorlar bu haftayı anne adayının son âdetinin ilk gününü baza alarak söylerler. Aslında bu dönem anne adayının aylık periyot dönemidir. Yumurta henüz döllenmemiş olsa bile gebeliğin 40 haftası, son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayılarak hesaplanır. Çünkü adet dönemi sonrası döllenen yumurtanın tam olarak ne zaman bırakıldığını hesaplamak oldukça zordur. Yumurta döllendikten 38 hafta sonra doğum gerçekleşir. Anne adayının ilk adet günü başlar ve bu hafta anne adayı için 1 haftalık gebelik olur.

Bu dönemde anne adayının atıkları temizlenir, tertemiz bir rahim sonrası, sağlıklı yumurtalar oluşur ve büyük buluşmaya hazır hale gelir. Regli bitiminde yumurtalıklarda bırakılan yumurta hücresi, 1 ve ya 2 hafta içerisinde fallop tüplerinde kendini dölleyerek sperm hücresini bekleyecektir. Döllenme gerçekleştiği takdirde yumurta kendini fallop tüplerinden bırakacaktır. Anne adayı için 1 haftalık gebelik rahim içindeki yumurtaların kendini hazırlama sürecidir. Bu dönemde herhangi bir gebelik yoktur.

Bu hafta alınması gereken vitaminler

Hamile kalmayı planlayan ve bunun için çaba gösteren bayanların özellikle folik asit ve özel vitaminler ile beslenmesi gerekmektedir. Anne adayının bu dönemde 400 mikrogram folik asit alması gerekmektedir. Folik asit alımı oldukça önemlidir. Bebeğin sinir ve beyin gelişimini büyük ölçüde destekler.

Uzak durulması gereken alışkanlıklar

Hamile kalmayı planlayan bayanlar sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durmalıdır. Bu maddeler doğumda komplikasyonlara, bebekte gelişim bozukluklarına, solunum yolu problemlerine neden olmaktadır. Bu dönemde alınan ilaçların doktor kontrolünde alınması ve ya bırakılması gerekmektedir. Bu dönemde ağrı kesici almaktan da kaçınmak gerekir.

Hamilelik öncesi doktor kontrolü

Hamilelik bir hastalık olmayıp, hayatın normal bir süreci olsa da, hamilelerin yaklaşık %5-10’unda anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlar oluşabilmektedir. Bu nedenle hamileliğe karar verdikten sonra mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Hamilelik öncesi doktora gitmeniz, sizin daha önce geçirmiş olduğunuz veya şuanda sahip olduğunuz hastalıkların tanımlanmasını sağlayacaktır. Eğer bir hastalığınız varsa doktora gidip gebe kalmayı planladığınızı söylemeniz gerekmektedir. Doktorunuz size bu doğrultuda gebelikte kullanıma en uygun ilacı verecektir. Bu kontrolde, bebeğin ve sizin sağlığınızı riske atacak durumları ortadan kaldırmış olacak. Eşiniz ile aranızda bir akrabalık ve k

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI