• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Burun Kanaması

  • 1 Star
    Loading...

Çocuklardan yetişkin bireylere kadar birçok kişide görülebilen burun kanamalarının farklı nedenleri bulunmaktadır. Kişiyi oldukça rahatsız eden burun kanamaları, toplumun yüzde onluk diliminde en az bir kere de olsa meydana gelen bir rahatsızlıktır. Gençlerde ve çocuk denecek yaşlarda, sık sık tekrarlanan kanamalar şeklinde meydana gelmektedir. İlerleyen dönemlerde görülen burun kanamaları ise daha yoğun ve müdahale edilmeden durmayan, burnun daha gerisinden başlayan kanamalardır.

Bu nedenle çoğunlukla hastanede yatış ile tedavi edilecek boyutta olan kanamalardır. Küçük yaşlardagörülen burun kanamalarının çoğu, çocukların burunlarını karıştırmaları yüzünden olmaktadır. Yetişkinlerde ise tansiyon hastalığı olan ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde gerçekleşen ve daha ciddi boyutlarda olan kanamalardır.

Burun Kanamasını Durdurmak

Burun kanamaları gerçekleştiği esnada yatma pozisyonu yerine dik pozisyonda oturmaya özen gösterin. Aynı zamanda ağızdan nefes alıp vererek akan kanın iç kısma gitmesine en olun. Burun bölgesine hassas davranarak, burnunuzu temizlemeye çalışmayın ve burnun rahatlamasını sağlayın. Burun kanamasının sürekli olarak tekrarlaması ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması ile meydana gelen burun kanamalarında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.


OKUYUCU YORUMLARI