• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuğun Sağlıklı Beslenmesi

Çocuğun Sağlıklı Beslenmesi
  • 1 Star
    Loading...

Çocukların gelişim çağında beslenme şekilleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi besinlerin insan vücuduna olan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Doğru ve düzenli beslenme ve vitamin alma çocuğunuzun gelişimi için oldukça önemlidir. Gelişim çağında çocuğun sağlıklı beslenmesi ileride oluşabilecek mevcut hastalıkların da önüne geçer. Çocuklarınızın gelişimi için önemli olan besin ve vitaminleri aşağıda sizin için sıraladık.

Balık

Yağlı besinler beyin fonksiyonları için büyük bir öneme sahiptir.  Beslenme şekillerinde bu yağ içeren besinleri içeren insanların genel yetenek sınavlarında daha başarılı oldukları gözlemlenir.

Yumurta

Yumurta bir protein kaynağı olduğu için sarısında bulunan kollin bellek gelişiminde büyük bir önem taşır.

Meyveler

Meyveler antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli olan A ve C vitaminlerini içinde bulundurur. Bu vitaminler belleği güçlendirir.

Yağlı tohumlar

Badem, ceviz, fındık, fıstık gibi yağ içeren besinler bulundurdukları omega-3 ve omega-6 sayesinde beyin ve hafıza gelişiminde önemli bir rol oynar.

Baklagiller

Protein ve kompleks karbonhidrat ve lif deposu olan bu besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde çocuğun zihinsel faaliyetlerinin artmasına yardımcı olur.

Renkli Sebzeler

Domates, havuç, bal kabağı ve ıspanak beyin hücrelerine güç ve sağlık verir.

Süt ve Yoğurt

Süt ürünleri D vitamini ve kalsiyum içerdiği için çocuklarınızın güçlü kemik ve dişlere sahip olmasını sağlarlar.

Et

Ette bulunan demir çocukların okulda enerji ve konsantrasyonu için gereklidir. Yağsız et en iyi emilebilir demir kaynaklarındandır. Ette belleğe yardımcı olan çinko ve B vitamini bulunur.

B vitamini

Bu vitamin et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Bu besinleri yeterince tüketmek önemlidir.

E vitamini

Havuç, çilek, ıspanak, domates ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.  Bu vitamin hafıza ve öğrenme gücü geliştirmek için önemlidir.

A vitamini

Balık yağı, tereyağı,  peynir, krema, yumurta sarısı, havuç, patates, brokoli ve yeşil yapraklı bitkilerde, tahıllarda bulunur.

D vitamini

Karaciğer, yumurta, balık, tereyağı ve mantarda bulunur. Bu vitaminden faydalanmak için vücudunuzun güneşe ihtiyacı vardır.

Yukarıda sizin için sıralanan besinler ve vitaminler sayesinde çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel yönden gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI