• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuk-Ebeveyn Aile İlişkisi

Çocuk-Ebeveyn Aile İlişkisi
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk-Ebeveyn İlişkisi Nasıl Doğru Kurulur?

Bir çocuk elbette anne ve babası için dünya üzerindeki en kıymetli varlıktır. Ayrıca en önemli ve en hassas.. Her anne baba çocuğunu sever. Ancak her anne baba çocuğu ile doğru ilişki kuramaz. Bunu nasıl sağlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Eğer bir çocuğun davranışlarında sorunlardan bahsediliyor ise, öncelike anne ve babanın tutumları gözden geçirilmelidir. Sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi için ilk kural anne ve babaların,tutarlı olmasıdır. Annenin dediğini baba onaylamıyor ise tutarlılıktan bahsetmek mümkün değildir.

Ayrıca,çocuğun süreklilik ve güven duygularının tatmin edilmesi de sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkidi için gerekli şarttır. Çünkü güven duygusu, bir çocuk yaşamın en temel öğesidir. Çocuğun bu ihtiyacı karşılanmadığı takdirde hayatın ilerleyen döneminde çocuğu başka sorunlar bekliyor demektir. Ancak bu ihtiyaç giderilmiş ise çocuk sağlıklı ve mutlu bir birey olacaktır.

Çocuğun anneye veya babaya bağımlı olmaması da olması gereken bir başka kriterdir. Bağımlı olmak, çocuğun kendi olmasını, özgürleşmesini engeller. Hayat boyu çocuk için devasa sorunlar çıkarabilir.

Ve sevgi.. Anne babanın çocuğunu sevmemesi düşünülemez. Ancak bu sevginin nasıl ifade edildiği çocuğun ruh sağlığı için çok önemlidir. Anne babalara düşen görev, sık sık, her fırsatta hatta günde bir kaç kere çocuklarına onu ne kadar çok sevdiklerini söylemektir. Çünkü yaşı kaç olursa olsun bir çocuğun en çok bu sevgiyi duymaya ihtiyacı vardır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI