• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk gelişimi konusunda insanların kafalarında değişik sorular bulunur.  Bu süreçte önemli olan çocuğunuzun gelişimsel dönem özelliklerini tanıyarak ona göre davranabilmektir. Çocuğunuza dönemlere göre davranış biçime belirleyebilirsiniz.

0-18 ay çocuk gelişimi

Bu dönem temel güven üzerine kurulu bir dönemdir. Anne ve bebek ilişkisi çok önemlidir. Bebeğin hareketlerinden annesinin bebeğin neye ihtiyacı olduğunu çözmesi için aradaki iletişim kurulmalıdır. İlk iki aylık süreçte bebeğin ihtiyaçlarının hemen giderilmesi güven duygusunun oluşmasını sağlayacaktır. Fakat 3 ve 4. Aydan sonra bebeğin ihtiyaçlarını kısa bir süre bekledikten sonra gidermek daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede bebek bu durumla baş edebilme yetisi kazanır ve ihtiyaçlarının farkında olabilir. Bebeğinin ihtiyaçlarını anlamayan bir anne bebeğin duygusal açıdan eksik güvensiz olmasına sebep olabilir.

2-3 yaş çocuk gelişimi

Bu yaşlarda çocuk artık yürümeye ve konuşmaya başlar. Bu dönemde ihtiyaçlarını kendileri dile getirmekte ve belli etmektedir. Her şeyi kendileri yapmak isterler. Yanlış hareketlerine hayır deme dönemidir. Bu dönemde gelişim açısından katı kurallar koyup onu disipline etmeye çalışmak yanlış bir hareket olacaktır. Çok kısıtlanmak özgüven eksikliğine sebep olabilir. Aynı şekilde her şeye evet demek de yanlış bir davranış olacaktır. İlerdeki hayatında kurallarla ilgili sıkıntı yaşayabilir.

 

4-5 yaş çocuk gelişimi

Bu yaşta çocuklar yeni bir döneme girmiş olurlar. Daha derin düşünebilir, başkalarının bakış açısını da hesaba katabilirler. Sembolik oyunlar oynayabilir, eşyalarını paylaşabilirler. Toplulukla kurallara uymayı öğrenebilirler. Yuva için uygun bir dönemdir. Bu dönemle birlikte evde kurallarınızı koyup bunları taviz vermeden uygulayabilirsiniz. Kurallarla çocuğunuza verdiğiniz sevgi ve şefkatin dengesini iyi ayarlamalısınız. Çocuk yuvaya verildiğinde ilk kez anne ve babadan ayrılacağı için ona biraz zaman vermelisiniz. Bu dönemde annenin çocuğu ve sonrasında tekrar geri almaya gelmesi çocuklar tarafından onun bırakmadığının göstergesi olarak algılanacaktır. Bu dönemde oldukça hayalperesttir. Hayalet ve canavarlarla ilgili kafalarında farklı şeyle kurgularlar. Hayali bir arkadaşa sahip olabilirler. Bu dönemde bunlar çok normaldir. Ama bu durum ileri dereceye ulaştıysa bir psikolojik danışmana başvurabilirsiniz.

 

6 yaş çocuk gelişimi

Bu dönemde çocuğunuz okula başlar. Kural kavramı bu dönemde oturmuş olur. Bu dönemde çocuklarınızın yavaş yavaş kendi işlerini kendilerinin yapmasına izin vermelisiniz. Her ihtiyaçlarını siz yaparsanız çocuk kendi bağımsızlığını elde edemez. Bu da çocuğunuzun sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler.

Çocuk gelişiminde çocuğun isteklerine doğu anlamak ve onlara doğru yanıt vermek önemlidir. Bu konuyla ilgili büyük problemler yaşıyorsanız bir psikolojik danışmandan yardım alabilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI