• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuklarda Görülen Obezite Sorunu

Çocuklarda Görülen Obezite Sorunu
  • 1 Star
    Loading...

Dünya sağlık örgütü çocukluk döneminde meydana gelen obeziteyi global epidemi olarak adlandırmıştır. Çocukluk ve ergenlikte görülen ve sağlık sorunu olarak bilinen obezite sorunu yanlış beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkar. Obezite çocuklarda ve ergenlerde birçok sebepten dolayı değişiklik gösterir. Büyüme, cinsiyet, vücut yağlanması bunlardan birkaçıdır.

Persentil çizelgeler ile obezite tanısı konur. Ancak bu tanı konulurken çocuğun yaşı ve cinsiyeti dikkate alınır. Değerlendirme yapılmadan önce bireyin boy ve kilosu ele alınarak vücut kitle endeksi denen hesaplama yapılır. Vücut kitle endeksi okul öncesi dönemlerde azalma gösterirken okul öncesi dönemden sonra yetişkinliğe kadar sürekli artmaya devam eder. 95 persentilin üzerindeki çocuklar obezite olarak kabul edilir.

Obez olma durumu birçok faktöre göre bağlıdır. Bu faktörler arasında en sık karşılaşılan durum ise enerji alımı ve harcaması arasındaki oransızlıktır. Buna ek çeşitli genetik ve çevresel faktörler de vardır. Ayrıca çok sık görülmese de bazı hormonal dengesizlikler, metobolik hastalıklar ve kas-iskelet rahatsızlıkları da obeziteyi tetikleyebilir. Şişmanlığın % 10’luk kısmı genetik, çevresel ve ender görülen faktörlere bağlı olurken % 90’lık kısmı enerji alımı ve harcanması ile ilişkilidir. İlk değerlendirme sonrası birey 95 persentil ve üzerindeyse çocuk hastalıkları uzmanı tarafından obezitenin nedenleri araştırılmalıdır. Ayrıca vücut kitle endeksi 85-94 persentil arasında olanlar da bu durumu ihmal etmeden yine uzmana başvurmalıdır. 7 yaş altındaki çocuklar 95 persentil üzerindeyse sağlıklı beslenme ve egzersiz tavsiye edilirken yedi yaş üzerindeki bireylerde sağlıklı beslenme ve egzersiz yanında uzmanların da katkısı gerekir.

Birey ergenlik döneminde ise obez olma durumu psikososyal fonksiyonlarda bozulmalara sebebiyet verir, fiziksel aktivitelerde performans olarak daha düşük seviyeli olduklarından bu tür aktivitelerden uzak dururlar. Bu durumdan kurtulmak için en çok önerilen yöntem 5+2+1 kuralıdır. Bu kurala göre gün içinde en az beş çeşit sebze veya meyve tüketilmeli, hareketsiz saatler iki saati geçmemeli ve fiziksel aktiviteler en az bir saat sürmelidir.


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI