• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuklarda Sık Görülen Şeker Hastaalığı

Şeker Hastalığı
  • 1 Star
    Loading...

Diyabet çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Şeker hastalığı bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalık pankreasın insülin salgılamadığı durumlarda meydana gelir. İnsülin pankreas bezinden salgılanan ve kandaki şekerin vücut organları tarafından kullanılmasını sağlayan hormondur. Diyabetin tam olarak nedeni bilinmemekle beraber çevresel, kalıtımsal faktörler ve enfeksiyon gibi etkenlerin diyabette etkili rol oynadığı bilinmektedir.

Şeker hastalığı iki gruba ayrılmaktadır: Bu gruplar Tip 1 ve Tip 2 olarak adlandırılır. Çocuklarda en çok görülen Tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan hücrelerin zedelenmesi sonucu gelişir. Çocuklarda görülen diyabet bebeklik döneminden itibaren başlar, ancak belirtileri çocukluk döneminde ortaya çıkar. Bu belirtiler ise sık sık idrar yapma, gece altına kaçırma, aşırı susuzluk, ağızda yaralar; yorgunluk ileri safhalarda ise karın ağrısı, bulantı ve kusmadır. İnsülinin yeterince kullanılmamasından dolayı şeker kanda birikir. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Kan şekeri yükselince idrara karışır. İdrara karışan şeker, idrar test çubuklarıyla ölçülür ve çubukta renk değişimi olduğunda şeker tespit edilir. Normal kişilerde kan şekeri 70-110 mg/dl arasında değişir. Ancak diyabetlilerde 170-180 mg/dl civarındadır.

Tip 1 diyabetini vücuttan tamamen uzaklaştıracak bir tedavi söz konusu değildir. Ancak vücudun istediği insülini enjeksiyon yoluyla vererek kan şekerini normal seviyelere indirgenebilir. Tip 1 diyabet hastalarının pankreaslarında bulunan kan hücreleri tamamen veya tamamına yakını zedelendiği için enjeksiyon ile insülin alma gereksinimleri hayat boyudur. Diyabet tedavisinde insülinin yanında egzersiz, aktivite ve beslenme planı ile çocuklar tamamen normal bir yaşam sürdürebilirler. Bu unsurlardan aktivite, egzersiz ve insülin kan şekerini düşürücü beslenme ise yükseltici etkiye sahiptir. Diyabetli çocuk bu unsurlar arasındaki dengeyi koruyarak ve iyi bir diyabet eğitimi alarak kan şekeri sınırlarını koruyabilir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI