• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çoğul Gebelik Nedir

Çoğul Gebelik Nedir
  • 1 Star
    Loading...

Döllenmiş olan yumurta hücresi bazen 2 bazen 3’e bölünür. Hepsi birbirinden bağımsız olarak bir canlıyı meydana getirecek şekilde gelişimlerini sürdürürler. Bazen de yumurtalıkların her biri, birden çok yumurta salar ve her biri ayrı şekilde döllenir. Bu olay sonucunda da ikiz, üçüz ya da daha fazla bebekle karşılaşılabilir. Birden fazla bebeğe hamile kalma durumuna çoğul gebelik denir.

Çoğul gebelik aslında anne ve fetüs için yüksek riskler taşır. Tüp bebek gibi üreme yöntemleri ve ileri yaşlardaki doğumların artmasıyla beraber son 10 yılda çoğul gebelik oranı belirgin olarak artış göstermektedir.

İkiz hamilelik sıklığı normalde 1000 gebelikte 15 iken tüp bebek gibi yöntemlerin uygulanmasıyla bu oran 1000de 25’e yükselmiştir. 3 ve daha fazla fetüsün bulunduğu çoğul gebelik oranı 10.000’de 12’dir. Tabii bu oranın yüksek olmasının nedeni tüp bebek gibi üreme yöntemleridir. Normal şartlarda bu oran 10.000 gebelikte 3,7’dir.

Tek Yumurta ve Çift Yumurta İkizleri

İkiz gebelikler tek ve çift yumurta ikizleri olmak üzere ikiye ayrılır. 2/3’ü çift yumurta ikizleri 1/3’ü tek yumurta ikizleridir. Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri aynı olduğu gibi farklı da olabilir. Tek yumurta ikizleri ise hep aynı cinsiyettedir. Çift yumurta ikizi olması, ırk, annenin yaşı ve annenin daha önceki gebelik sayısı gibi etkenlerden kaynaklanır. Yumurtayı uyarıcı bir tedavi yöntemi kullanıldıysa çift yumurta ikizi olma ihtimali artar. Tek yumurta ikizi olma ihtimali de aynı nedenle artmaktadır.

Çift yumurta ikizlerinde iki farklı yumurta iki farklı sperm tarafından döllenirken, tek yumurta ikizleri tek yumurtada tek spermin döllenmesiyle oluşur.

 

 

Prematüre Doğum Oranları Nedir?

Çoğul gebelik durumunda ebeveyn adaylarının en çok korktuğu şeyler erken doğum ve gelişme geriliğidir. İkiz hamileliklerde bebeklerin %50’si prematüre doğmaktadır. Bu oran üçüzlerde %90’dan fazladır. Anne adaylarında da anemi, hipertansiyon ve şeker hastalığı riskleri artar.

Çoğul gebelik durumunda özellikle gebeliğin ikinci yarısında normal gebeliklerden daha fazla kontrole gidilmesi gerekir. 20. Haftadan sonra 3 hafta bir gidilirken 26-28 haftadan sonra 1 ya da 2 haftada bir kontrole gidilmesi gerekmektedir. Çoğul gebeliği olan anne adayı her fetüs için günde 200 ile 300 kCal almalıdır. Bebekler ikizse günde 2700 kCal alınmalıdır. Ayrıca anne adayları düzenli şekilde demir ve folik asit kullanmalıdır.

Çoğul gebelik yaşayan anne adayı erken doğum belirtilerini ve işaretlerini öğrenmelidir. Kendi kasılma takibini yapabilmeli ve dinlenmesine rağmen geçmeyen ağrı ve kasılmalarda doktoruna ya da hastaneye başvurmalıdır. Herhangi bir kanama ya da erken su gelmesi halinde mutlaka doktora haber vermeleri gerekir.

Erken doğum durumunda gebelik haftası ne kadar az olursa fetüsler o kadar büyük tehlike içinde olurlar. Bu nedenle eğer erken doğum belirtileri varsa annenin hastaneye yatırılarak doğumu durdurucu tedaviye başlaması gerekir.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI