• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlilikte Tükenmişlik

Evlilikte Tükenmişlik
  • 1 Star
    Loading...

Evlilikte Tükenmişlik

Birbirini seven iki insanın evlenmeye karar vermesi, hayat boyu verilecek en önemli karardır. Evliliği idealize eden tüm kültürel kodlara rağmen şu da bir gerçektir ki: Sorunsuz evlilik yoktur! Evet her evliliğin kendi içinde sorunları vardır. Çözülebildiği takdirde ilişkiyi besleyen bu sorunlar çözülemediği takdirde problemler büyür. Bu problemlerden biri de tükenmişliktir. Diğer adıyla evlilik yorgunluğu.

Evliliğin üçüncü yılından sonra baş gösteren bu sorun azalan heyecan ile paraleldir. Aslında doğal olan bu süreçte eşler bir şeyleri yitirdiklerini düşünerek paniklemeye başlar. Umutsuzluk bunu takip eder ve eşler ilişkinin tıkandığını düşünmeye başlar. Ancak bu süreç son derece normaldir ve aşkın dönüşmesi ile ilgilidir. Önemli olan ise aşkın hangi duyguya evrildiğidir. Eğer aşk sevgi ve saygıya dönüşmüşse hatta dostluk halini almış ise evlilik sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Ancak bu noktaya gelinemediği takdirde evlilik yorgunluğu adeta bir tükenmişliğe dönüşerek ilişkiyi bitme noktasına getirir.

Bunu önlemenin yolu ise çiftlerin aralarında bulunan uyumu korumaya çalışmalarıdır. Özellikle yaşta, inanışta, eğitimde ve fiziksel özelliklerde eşlerin uyumlu olması evliliğin sağlığı için çok büyük önem taşır.

Öte yandan eşlerden birinin kariyerine normal sınırların üzerinde önem göstermesi ve odaklanması da evlilik yorgunluğunun ortaya çıkmasında bir başka nedendir.Çünkü kadın hem evde hem de dışarıda çalışması kadını yorarken erkeğin kadına gösterdiği destek yetersiz kalmakta iken erkeğin kariyerine aşırı odaklanması da kadının yeterince sevilmediğini düşünmesine neden olmaktadır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI