• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Folik Asit Nedir

Folik Asit Nedir
  • 1 Star
    Loading...

Folik asit bir vitamin türüdür. Diğer bir şekilde folat adı da verilir. Hücre büyümesi ve yenilenmesi için, kan yapılması için dışarıdan vücuda takviye olarak alınan en önemli B vitaminlerindendir. Ayrıca DNA ve RNA’nın üretiminde kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin çalışmasında ve güçlendirilmesinde gereklidir. Işığa duyarlı olan folik asit özellikle gebelik döneminde annenin en çok ihtiyaç duyduğu B vitaminidir.

Folik asit eksikliğine neden olan bazı etmenler bulunmaktadır. Bunların başında yetersiz beslenme gelmektedir. Aşırı alkol ve sigara kullanan kişiler de sıkça görülen bir olaydır. B vitamini ile zengin gıdalar pişirilirken genellikle bu zenginlikler kaybolmaktadır. Vücudun folik asit deposu çok küçük olup 5 – 10 mg arasındadır. Folik asit dört beş ay eksiklik gösterirse anemi denilen kansızlık hastalığı meydana gelir. Bu yüzden belirli süre zarflarında B vitaminleri tüketmek gerekmektedir.

Kadınlarda hamilelik döneminde cilt ve vücut hastalıklarını artıran genellikle Folik asit eksikliğidir. Hamilelik sırasında annenin aldığı gıdalar yalnızca anneye değil bebeğe de yansımaktadır. Folik asit eksikliğinin belirtileri şu şekildedir; hamile kadınların hasarlı ve sinir hastalıklı bebek dünyaya getirme riski bulunmaktadır. Çocuklarda büyümeyi yavaşlatmaktadır. Unutkanlık, baş ağrısı, dilde ağrı, çarpıntı ve davranış bozukluğuna neden olmaktadır.

Düzenli bir şekilde folik asit almak birçok hastalığı önlemektedir. Bunlar;

  • Gebelik döneminde yeterli miktarda folik asit alımı sinir hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.
  • Kolon kanseri riskinden korur.
  • Çok nadir ve tehlikeli olan yüksek tansiyondan korunmaya yardımcı olur.
  • İşitme rahatsızlığına karşı koruma sağlar. Genellikle yaş ilerleyince ortaya çıkar.

İnsanların merak ettiği bir konu da folik asit fazla alınırsa vücuda bir zararı olur mu? B vitaminleri genellikle suda çözünebilen bir yapıya sahip olduğu için fazlası idrar yardımıyla vücuttan atılır. Fazlası idrar yolu ile atılıyor diye günün her saatinde folik asit alımı yapmak da tehlikelidir. Günlük 1000 mikrogramdan fazla alınmamalıdır. Bu tamamen sağlık sorunu yaşayanlara önerilen bir durumdur. Sağlıklı insanların folik asit takviyesi ihtiyacı bulunmamaktadır. Bir bilim adamının ortaya attığı iddiaya göre fazla folik asit alımı kanser türlerinin gelişimini enzim etkisi sağlamakta ve hızlandırmaktadır.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Koyu yeşil yapraklı sebzeler bolca folik asit içerir. Bunun yanı sıra fasulye, buğday, fındık, bezelye ve baklagiller gibi besinlerde bolca folik asit bulunmaktadır. Günlük 400 mikrogram bir insanın folik asit ihtiyacını gidermektedir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI