• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin en erken belirtisi, adet gecikmesidir. Fakat hormonların artması ile beraber bazı erken hamilelik belirtileri olabilir. Bu belirtiler kadından kadına hatta hamilelikten hamileliği değişiklik gösterebilir. Erken gebelik belirtileri, adet dönemi öncesi belirtiler ile benzediği için çoğu kadın hamile olduğunu fark etmeyebilir. Bazı kadınlar ise bu dönemde hiçbir belirti yaşamayabilir. Erken hamilelik belirtileri yaşamıyor olmanız hamile olmadığınız anlamına gelmez. Çoğu hamile bayan hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı kullanmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar, herhangi bir panik yapmanıza gerek olmadığını göstermektedir. Hamile olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu gebelik testi yaptırmaktır.

Bazı erken hamilelik belirtileri;

Memelerde büyüme ve aşırı hassasiyet:

Hamilelikte değişen hormonlar vücutta bazı değişikliklere neden olmaktadır. Hormonların artması, göğüslerde hassasiyet, şişkinlik ve ağrıya neden olur. Bu dönemde bazı anne adaylarının meme uçlarındaki renk bile değişiklik gösterebilir.

İştahın açılması ve ya bazı yiyeceklere karşı tiksinti:

Çoğu annenin iştahının artması, erken gebelik belirtisi olmaktadır. Sürekli aç olabilir veya bazı yiyeceklere karşı aşerebilirsiniz. Bazı hamile bayanlar ise tam tersini yaşar. Önceden çok sevilen yiyeceklerden tiksinme ve iğrenme gibi durumlar yaşanabilir.

Yorgunluk:

Hamile bayanların vücutlarındaki iş yükü artar; metabolizması, hem bebek için hem de sizin gelişimini desteklemek için hızlı çalışmaya başlar. Buna bağlı olarak da hamile bayanlar kendilerin olduğundan fazla yorgun ve halsiz hissederler. Bu dönemde salgılanan progesteron hormonu da annenin yorgunluğunu arttırmaktadır. Bu nedenler ile hamileliğin en erken belirtileri arasında halsizlik olmaktadır.

Mide bulantısı ve kusma:

Hamileliğe bağlı olarak artan hormonlar sayesinde kadınlarda bulantı görülmektedir. Bu bulantılar sabah bulantıları olarak bilinmesine rağmen, günün her saati oluşabilir. Hamile bayan bu dönemde çok sevdiği bir kokuya karşı hassasiyet yaşayabilir. Önceden rahatsız olunmayan bir koku, bu dönemde hamile bayanın midesini bulandırabilir.

Sık idrara çıkma:

Hamileliğinizin oluşmasından 1 hafta sonra bile idrara çok sık çıktığınızı fark edebilirsiniz. Geceleri tuvalete gitme alışkanlığınız yokken, idrara çıkmak için kalkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında bu dönemde kabızlık görülebilir.

Hafif vajinal kanama:

Döllenmenin 10 -14 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanamaya, yerleşme kanaması denir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında, çatlayan damarların oluşturduğu kanamadır. Çoğu zaman bayanlar tarafından adet kanamasıyla karıştırılan yerleşme kanamasını adet kanamasından ayıran en önemli farklılık, adet kanaması gibi yoğun ve kırmızı olmamasıdır. Yerleşme kanaması daha açık renkte ve damla şeklinde olur.

Ruh halinde oluşan değişiklikler:

Vücutta oluşan hormonsal değişiklikler, bayanların ruh halini de etkiler. Bayanlar daha kolay sinirlenir veya daha stresli olur. Bir anda duyguları değişebilir. Çok gülerken birden ağlamak isteyebilir. En yaygın görülen hamilelik belirtileri arasında, ruh halinin değişmesi oldukça fazla görülen bir belirtidir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI