• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik Dönemi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Dönemi Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 1 Star
  Loading...

Hamilelik Dönemi

Gebelik dönemi bayanların kendilerine dikkat etmeleri gereken en önemli dönem olarak bilinir. Çünkü hamilelik anne için çok farklı bir dönem anlamına gelir. Hayata olan bakış acısı bir anda değişmeye başlar. Hamilelik dönemi bir kadın için rahat ve sorunsuz geçmelidir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

 1. En önemli hususlardan birisi ilaç kullanımıdır. Gebelik döneminde alınan bütün ilaçlar anneyi etkileyeceği gibi bebeği de etkilemektedir. Bu nedenle hamilelik boyunca doktora danışmadan ağrı kesici ilaç bile kullanılmamalıdır.
 2. Hamilelerin dikkat etmeleri gereken en önemli husus olarak bilinen konu ise beslenme problemidir. Annenin normal bir hızda kilo alması ve bebeğin de besin değerlerini normal şekilde alması için beslenme önemli rol oynamaktadır.
 3. Hijyen konusunda normal insanlardan daha titiz olmaları gerekmektedir. Hamilelik boyunda kapılacak her hastalık ve iltihap bebeğin durumunu etkilemektedir.
 4. Hamilelik öncesi sigara ve alkol tüketimi yapıyorsanız bunlardan uzak durmalı, özellikle sigara içilen ortamlarda bile bulunmamalısınız.
 5. Kanama ve yüksek ateş başlangıcı gibi durumlar varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü hamilelik döneminde oluşan rahatsızlıklar büyük problemlere neden olabilir.
 6. Günümüzde doktorlar gebelik döneminde olan bayanlara muayene günleri vermektedir. Bu günleri geciktirmemek hem bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 7. Hamilelik dönemi boyunca geniş ve rahat elbiseler giyilmelidir. Topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı ayakların rahat edebileceği ayakkabılar tercih edilmelidir.
 8. Evde evcil hayvan beslemek hamile biri için tehlike arz etmektedir. Çünkü hamile bayanların hasta olma olasılığı çok yüksektir ve hastalık hayvanlardan çok kolay bir şekilde insanlara bulaşmaktadır.
 9. Çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketimi en az seviyeye indirilmelidir. Genellikle asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.
 10. Doktor tavsiyesi olursa ve kendinizi iyi hissederseniz hamileliğin ilk dönemlerinde hafif sporlar yapabilirsiniz.
 11. Gebelik döneminde vücudun her noktası hassaslaşır. Bunların içinde önemlisi diş problemleridir. Düzenli fırçalama yapılmazsa çürükler artabilir.
 12. Röntgen ve X ışınlarından uzak durulmalıdır. Böyle bir ihtiyaç var ise Kadın Doğum uzmanından gerekli izin alınması gerekmektedir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI