• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik Zehirlenmesi Belirtileri

Hamilelik Zehirlenmesi Belirtileri
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik zehirlenmesi yüksek kan basıncı ve ödem ile tanımlanır. Sıvı kaybı da oluşabilir. Bu nedenle tansiyon yüksekliği ile birlikte oluştuğunda hamilelik zehirlenmesi teşhisi konulur.

Tansiyonun 14/9’dan yüksek olması hipertansiyon olarak değerlendirmeye alınır. Hipertansiyon nedeniyle boşaltım sistemi hasarı olur ve idrarda protein kaybı başlar. Bununla beraber ödem oluşur. Fakat her ödem hamilelik zehirlenmesi anlamına gelmez.

Hamilelik zehirlenmesi hafif, orta ve nadir de olsa ağır seviyededir. Daha çok orta ve ağır olarak ortaya çıkar. Hafif ve orta hamilelik zehirlenmesinde anne adayı sabah kalktığında yüz ve göz kapaklarında şişme, el ve ayaklarında şişlikler ve parmakları şiştiği için yüzüğün parmaktan çıkmaması gibi problemlerle karşılaşır.

Hamilelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik zehirlenmesi ağırlaştıysa baş ağrısı, ışığa duyarlılık, görme bozukluğu ve karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Eğer tedavi edilmezse böbrek hasarı, akciğer ödemi, kalp ve karaciğer yetmezliği ve organ yetmezliğine neden olur. En ağır olanı ise pıhtılaşma bozukluğudur. Bu durum çok ciddidir ve hayati tehlike oluşur. Böyle bir durumda anne adayının kanaması durmayabilir ve acilen ciddi miktarda kan nakli gerekir. Ayrıca yoğun bakımda gözetim altında tutulmalıdır.

Hamilelik zehirlenmesi, kasılmalara neden olabilir. Bu, hamileliğin en ciddi komplikasyonlarından biridir. Hamilelikte anne ve bebek ölümlerine sebep olan, en sık meydana gelen sorunların başındadır. Anne adayının bilinci kapanabilir ve yoğun bakımda tedavi olmaları gerekir. Plasentayı etkilediği gibi annenin böbrek, karaciğer hatta beyin başta olmak üzere en önemli organlarını etkileyebilir. Bu durum kalıcı ve ciddi organ hasarlarına neden olabilir.

Hamilelik zehirlenmesi, düşük doğum ağırlığına, gelişme geriliğine, erken doğuma ve bebeğin ölü doğmasına neden olabilir.

Hamilelik zehirlenmesinden korunmanın kesin bir yöntemi yoktur. En kesin tedavisi bebek kaç haftalık olursa olsun erken doğuma alınmasıdır.

Hamilelik Zehirlenmesine Karşı Hangi Testler Yapılır?

Tansiyon yüksekliği saptanan hamileler tam idrar testi, böbrek testi, kan sayımı ve pıhtılaşma testi gibi detaylı muayenelerden geçmelidir. Eğer hamilelik zehirlenmesi çok erken haftalarda başlamışsa ve bu zehirlenme hafif-orta şiddetteyse bebek gelişimini tamamlayıncaya kadar takip edilmesi gerekir. Şiddetli hamilelik zehirlenmesi durumunda anne adayının hemen hastaneye yatırılması, kasılmalarının engellenmesi ve serum yoluyla magnezyum tedavisine başlanması gerekir.

Hamilelik zehirlenmesi genellikle hamileliğin yirminci haftasından sonra ortaya çıkmaktadır ve sebebi net olarak bilinmemektedir. İlk hamileliklerde daha fazla görülmektedir.

Hamile kalmadan önce tansiyon hastalığı olanlar, daha önceki hamileliğinde tansiyon yüksekliği problemi yaşayanlar, fazla kiloları olanlar, 20 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük anne adayları, çoğul gebelikler, diyabet, böbrek hastalığı gibi sorunlar yaşayanlar riskli gruptadırlar ve bu anne adaylarının sürekli takip altında olması gerekir. Hamilelik zehirlenmesinin kötü sonuçlar doğurmaması için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeli, eğer bu risk gruplarındaysanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI