• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Doğal Bakım

Hamilelikte Doğal Bakım
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik döneminizde de kendinizle ilgilenmeniz gerekir. Bu hem cildinizin, saçlarınızın ve vücudunuzun bakımlı kalması için hem de kendinizi iyi hissetmeniz için önemlidir. Ancak hamilelikte doğal bakım yapmalısınız. Kimyasal ürünler, bunların dumanları bebeğinize zarar verebilir. Hamilelik döneminizde kendinize bakmayı ve önem vermeyi ihmal etmemelisiniz. Hamileyken de güzel kalmaya devam edebilirsiniz ancak bu bakımı doğal ve sağlıklı yöntemlerde yapmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gereklidir.

Sağlıklı Bir Beslenme Stili Oluşturun

Hamileyken doğal yollarla güzelliğinizi korumanın ilk kuralı sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmanızdır. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için bu dönemde sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli oluşturmalısınız. Protein, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze yemeniz, tam tahıllı ürünler yemeniz sağlığınız ve hamileliğiniz için önemlidir. Bu tür bir beslenme stili hamileliğinizin sağlıklı bir kiloyla sürmesine de yardımcı olur. Ayrıca doktorunuzun da kontrolüyle düzenli bir egzersiz programı oluşturarak hamileyken güzel ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Yüz güzelliğinizi korumak için hamilelikte doğal bakım yöntemleri uygulayabilirsiniz. Özellikle içeriğinde retinoid ve salisilik asit bulunduran ürünleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Bunlar cildinizi ışıl ışıl gösterse de sağlığınız için zararlıdır. Bu yüzden hamilelikte doğal bakım ürünleri kullanmalısınız. Yüzünüzün ışıl ışıl görünmesini istiyorsanız bir üzümü ikiye bölerek yüzünüze sürebilirsiniz. Ayrıca papaya ile yüzünüze peeling yapabilirsiniz. Papayayı da ikiye bölerek yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin ardından bol ılık suyla durulayın.

Yulaf ezmesi de hamilelikte doğal bakım ürünlerinden birisidir. 1 çay kaşığı bal ve zeytinyağını, pişirip soğuttuğunuz yulaf ezmesinin içine dökün ve iyice karıştırın. Ardından bu karışımı yüzünüze sürüp 15-20 dakika bekleyin ve durulayın.

Saçlarınızın Bakımını Doğal Ürünlerle Sağlayın

Saçlarınız yüksek miktarda protein içermektedir. Bu nedenle hamileyken de saçlarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız protein tüketiminizi dengede tutmalısınız. Hamile kadınların günlük 45-70 gram protein alması gerekir. Hamilelikte yüz bakımında olduğu gibi saç bakımında da doğal yöntemler kullanılmalıdır. Hamilelikte doğal bakım için bir avokadoyu püre haline getirin ve 2 yumurta beyazıyla karıştırın. Bu karışımı saçınıza maske halinde sürün. 15 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı iyice durulayın. Avokado ve yumurta karışımıyla saçlarınızın nem dengesini düzene sokabilirsiniz.

Yüz ve saçlarınıza bakım uyguladınız ancak bu bakım tabiî ki yeterli değil. Vücudunuzun diğer bölgeleri de bakıma ihtiyaç duyuyor. Vücudunuza peeling uygulayabilirsiniz. Bunun için yarım fincan toz şeker ve birkaç çay kaşığı zeytinyağını karıştırarak tüm vücudunuza sürün. Bu, hem cildinizi yenileyecek hem de cildinizi nemli ve sıkı tutacaktır. Zeytinyağını tek başına da doğal bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı ve ayçiçeği yağı da zeytinyağı gibi vücudunuzu nemli tutmanızda yardımcı olacaktır. Bu yağlar sayesinde cildinizi yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI