• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelilkte Saç Boyama

Hamilelilkte Saç Boyama
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelikte saç boyama işlemi yapılıp yapılamayacağı birçok kadın için merak konusu olmuştur. Senelerdir bu konuda birçok görüş ortaya atılmıştır. Bazı uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayı boyatılmaması gerekiyor dese de bazı uzmanlar hamilelik boyunca saç boyamanın tehlikeli olmadığını söylemektedir.

Saç boyalarında kullanılan kimyasal maddelerin hamilelik üstündeki etkisi tam olarak araştırılmadan piyasaya sürülmektedir. Saç boyası üreticileri sürekli saç boyalarının formüllerini değiştirmektedir. Bu da saç boyalarında tam bir inceleme yapılmasına engel olmaktadır. İnceleme yapılmadığı için hamilelik üzerindeki etkileri tam bilinmemektedir. Saç bakımı sırasında kullanılan kimyasalların az bir kısmı kafa derisi tarafından emilerek vücuda girmektedir. Bu miktar az olduğu için bebekte bir probleme yol açma ihtimali düşüktür. Perma yapılırken kullanılan solüsyon kafa derisinde tahribata neden olabilir ancak vücudun başka herhangi bir yerinde soruna neden olmaz. Saç düzleştirirken kullanılan kimyasallar da aynı şekilde tehlikelidir.

Saç Boyalarının Kokusunu Solumak Daha Tehlikeli…

Kalıcı saç boyaları güçlü bir kimyasal buhar oluşturur. Kafa derisi çok az bir kısmı emdiği için hamilelikte saç boyama muhtemelen güvenlidir ancak pek çok hekim ilk 3 ay saçların kalıcı olarak boyatılmamasını önermektedir. Hamilelikte saç boyama sırasında boya kokusunun solunması bebeğinize boyanın cilt tarafından emilmesinden daha fazla zarar verebilir. Bu yüzden amonyak içeren boyaları kullanmamanız gerekir. Ayrıca saç düzleştirmesi sırasında da bazı kimyasallar kullanılır. Bu kimyasalların dumanı da solunum yoluyla vücuda girip bebeğinize zarar verebilir. Yarı kalıcı boyalar veya röfle işlemi hamilelikte saç boyama için daha güvenlidir. Röfle yapılırken boya alüminyum folyo ile sarıldığı için cilde temas etmemektedir. Bu yüzden daha az risk içerir. Hamilelikte saç boyama için bitkisel kınalar önerilmektedir.

 

 

Saçınızı Boyatmadan Önce Mutlaka Test Yapın…

Hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatmak, perma yaptırmak, saçın rengini açtırmak riskli olabilir. Bu işlemleri yaptıracaksanız çok iyi havalandırılan yerlerde yapmanız önerilir. İşlemden önce ve sonra kuaförde beklememeniz gerekir. Hamilelikte saç boyama işlemi sonrasında saçınızı ve kafa derinizi bol su ile durulamalısınız. Kimyasal işlemler uygulanırken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Ürün kılavuzunu okumanız da çok önemlidir. Eğer hassas ve alerjik bir bünyeye sahipseniz boyama işleminden önce mutlaka alerjik test yaptırmalısınız. Bu testi ensenizin görünmeyen bir yerinde ya da saçın küçük bir kısmında yapabilirsiniz. Hamilelik sırasında kaş ve kirpiklerinize kimyasal boyalar uygulamamalısınız. Kuaförde çalışan hamile kadınlar da çok dikkatli olmalıdır. Hamilelik sırasında çalışma şartlarının, çalışma saatlerinin düzgün olması gerekir. Ayrıca kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Emzirme döneminde de saç boyatıldığında yine kafa derisi tarafından çok az bir miktar emildiği için bu kimyasalların anne sütüne karışarak bebeğinize zarar verme ihtimali yine çok azdır. Ancak yine de solunması vücudunuza zarar vereceğinden bebeğiniz için de tehlikeli olabilir.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI