• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İç Çamaşır Seçiminde Dikkat Edilecekler

İç Çamaşır
  • 1 Star
    Loading...

İç çamaşırı seçimi her yaştan ve cinsiyetten insan için çok önemlidir. Kendinizi rahat hissetmeniz ve sağlığınız için doğru çamaşırı satın almanız gerekir. Çamaşırla ilgili tercihler cinsiyet, yaş, kilo ve vücut tipi gibi kriterlere göre değişebilir. Kendinize iç çamaşırı satın alırken vücudunuzu tanıyor olmanız doğru karar vermenize yardımcı olacaktır. Yanlış bir iç çamaşırı satın alırsanız vücudunuz rahatsız olabilir.

Sutyen seçiminde vücut ölçüleriniz çok önemlidir. Kendi bedeninize ve cup ölçünüze göre alışveriş yapmalısınız. Eğer küçük göğüsleriniz varsa destekli ve balenli sutyenler tercih edebilirsiniz. Ancak göğüsleriniz büyükse balenli sutyenlerden uzak durmalısınız. Bu tarz sutyenler size rahatsızlık verebilir. Büyük göğüsleri olan bayanlar, göğüslerinin daha dik olması için destekli sutyenler satın alabilir. Ayrıca büyük göğüsleri olan bayanların kalın askılı ve kalın sırt kısmı olan sutyenleri satın alması sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Pamuklu Modellere Öncelik Tanıyın

Göğüsleriniz yeni büyümeye başladıysa penye sutyenler tercih etmelisiniz. Bu dönemde göğüslerinizin yapısını bozacak balenli ve destekli modellerden kaçınmalısınız. Ayrıca sutyen seçerken pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz ve kimyasal boyalarda renklendirilmiş iç çamaşırlarından da uzak durmalısınız.

Eğer zayıfsanız külot satın alırken kendi bedeninize göre seçim yapmalısınız. Külot vücudunuza bol gelirse rahatsızlık verebilir. Kilolu iseniz de lastikli iç çamaşırı tercih etmemelisiniz. Lastikler, cildinizi sıkarak tahriş edebilir. Çok sıkan külotlar her vücut tipinde bayan için zararlıdır. Külotların pamuklu ve ter emici özellikte olmaları gerekir. Terleme, bakteri oluşumuna neden olur. Külot alışverişinde renkli modelleri tercih etmemenizde fayda vardır. Beyazlar, kolay temizlenir ve yüksek ısıda yıkayarak bakterilerin ölmesini sağlayabilirsiniz.

Atlet satın alacaksanız pamuklu ve vücudunuza tam oturmayan, biraz bol modeller tercih etmelisiniz. Dantelli sutyenler kullanmak istiyorsanız kıyafetlerinizden sutyeninizin belli olmaması için atlet satın alabilirsiniz.

Büstiyer ve jartiyer satın alacaksanız vücudunuza uygun olanları seçmelisiniz. Kiloluysanız jartiyerinizi lastikli modellerden seçmeyin. Vücudunuz lastiklerden taşarak kötü bir görünüm oluşturabilir. Büstiyerinizi ise toparlayıcı özelliği olan modellerden seçebilirsiniz. Büstiyer ve jartiyer gelinlik altında da kullanılabilir.

Çocuklarınızın Çamaşırlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuklarınıza iç çamaşırı satın alacaksanız daha özenli olmanız gerekir. Çocukların bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için daha kolay hasta olurlar. Çocukların çamaşırlığında şıklık değil sağlık önemlidir. Çocuk çamaşırlarında da pamuklu modelleri seçmelisiniz. Bu modeller terlemeyi önler ve bakterilerin oluşumunu da engellerler. Lastikli kumaşlardan da uzak durmalısınız. Lastikli modeller çocuğunuzu rahatsız edip hassas cildini tahriş edebilir. Atlet seçiminde de tercihinizi pamuklu modellerden yana kullanmalısınız.

Çocuklarınıza iç çamaşırı satın alırken %100 pamuklu modelleri tercih etmelisiniz ve kimyasal renklendirici kullanılmadığından emin olduğunuz çamaşırları satın almalısınız. Çamaşırın, ütüye dayanıklı olmasına ve yüksek ısıda yıkanabilmesine dikkat etmelisiniz. Yüksek ısıda yıkanan ve ütülenen çamaşırlar bakterilerden arınıp sağlıkları için daha elverişli olurlar.

 


OKUYUCU YORUMLARI