• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İki Yaş Gelişimi

İki Yaş Gelişimi
 • 1 Star
  Loading...

Minik bebeğiniz yavaş yavaş büyümeye başlıyor ve artık sizinle iletişime tam anlamıyla geçiyorsa gözünüz aydın demektir, artık büyük bir bebeğin ebeveyni oldunuz. 2 yaş tüm bebekler için oldukça sancılı ve zorlu bir süreçtir. Peki, 2 yaş bebek gelişimi nasıl olur?

2 Yaşındaki Bir Bebekte Görebilecekleriniz

 1. Öncelikle bebeğinizin vücudundaki kilo oranı tam anlamıyla dengelenmiş olacak ve normal bir bebekle aynı büyüklüğe gelecektir.
 2. 24 aylık süreç içerisinde gövde ve ayakları oldukça uzayacaktır.
 3. Karnı daha düzgün bir hal alacak, böylelikle sırtı da daha dik duracaktır.
 4. Gerçek vücut hatlarına kavuşacak ve vücudu daha düzgün görünecektir.
 5. Küçüklüğünden daha az yemek yemeye başlayacaktır.
 6. Kendi minik bedenine göre oldukça fazla yemek yediği ve tüm tabağını bitirdiği günler olacaktır fakat bu bazen tam tersi bir durum olarak da gözlenebilir. Yani bebeğiniz hiç yemek yememezlik de yapabilir.
 7. Hareket sayısı oldukça fazlalaşan bebeğiniz, sürekli zıplayarak hareket etmek isteyebilir ve devamlı koşabilir.
 8. Keşfetme duygusu artmıştır. Gözüne takılan her nesneyi gözlemler ve size sorular yöneltir.
 9. Çok çabuk sinirlenir ve oldukça sabırsızdır. Eşyalarını paylaşmaya kesinlikle sıcak bakmaz.
 10. Yüzünde bulunan organları keşfetmeye başlar.
 11. 25’e yakın kelime söylemeyi öğrenir ve ikişer kelimelik cümleler oluşturabilir. Kendi çok uzun konuşamasa bile söylediğiniz pek çok şeyi algılayabilir.
 12. Diş fırçalama alışkanlığı edinebilir ve artık tuvalet eğitimi almaya hazırdır.
 13. Eşyaları kullanırken, yemek yerken ve resim yapmaya çalışırken tercih ettiği eline göre sağlak mı yoksa solak mı olacağının işaretlerini verir.
 14. Masal dinlemeyi çok sever ve defter sayfası çevirebilir.
 15. Bazı sözcükleri öğrendiğinden emin olsanız dahi, bu kelimeleri devamlı söyleyerek sizlerden sürekli güzel şeyler duymayı bekleyecektir.
 16. Özgürlüğünü ispatlamak istediği için kesinlikle kalabalık ortamlarda elinizi tutmak istemeyecektir. Yalnız buna zıt olarak ona güvende olduğunu hissettirmenizi de ister.
 17. Size sürekli karşı gelmek en sevdiği iş olacaktır. Ama bir şeyi başarıyla yapmak ona ekstra gurur verecektir.
 18. Bağımsız bir insan olduğunu anlamanızı bekler. Bu yüzden sizi kesin ve net cümleler ile reddedebilir. Yaptırmaya çalıştığınız şeyleri yapmayı istemeyecektir.

Ona Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Kucağınızda sevgi tazelemek ve sizden bağımsız bir yaşam kurmak konusunda oldukça fazla git gel yaşayacaktır. Bazen sevgiyle size koşacak bazen de siz ona koştuğunuz da sizi geri çevirecektir. Yapmanız gereken şey ne hissettiğini ona açıklamaktır. ‘şu an öfkelisin bebeğim’ ya da ‘bugün ne kadar da sevgi dolusun’ demek o an için hiçbir şey ifade etmese de bütün bu duyguları bebeğinizin aklına yerleştirmiş olacaksınız ve zaman geçtikçe o da yaşadığı duygunun ne olduğunu anlamlandırabilecektir. Böyle zamanlarda bebeğinize her zamankinden daha sevgi dolu olun ve olabildiğince ona yüklenmemeye dikkat edin.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI