• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İki Yaş Sendromu Anne Baba Desteği

İki Yaş Sendromu Anne Baba Desteği
  • 1 Star
    Loading...

Çocuklar bazı dönemlerde anne ve babanın isteklerine karşı inatçı bir davranış sergilerler. Genellikle kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeyi tercih ederler. Bu dönen 18 aydan itibaren başlar ve 30. aya kadar devam eder. Durum çocuk gelişim uzmanları tarafından 2 yaş sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Doğumdan sonra 1 yaşına kadar çocukların huzursuz olması ve ağlaması sadece o anki ihtiyaçlarının anne baba tarafından karşılanma derecesine göre değişmektedir. Yani istekleri karnı aç ise doyurulması, gazı var ise yardımcı olunması, uykusu var ise uyumamasın gibi temel fiziksel ihtiyaçlardan ibarettir. Duyguları da bu ölçüde anne babaya bağlıdır. Onlar gülüyorsa güler onlar ağlarsa ağlar. Kısacası bebek tamamen anne ve babasına bağlıdır. 1 yaşından sonra bebek artık kendi ayakları üzerinde durduktan sonra yine birçok konuda annesine bağlı olsa da artık istediği yere gitme ve ulaşabildiği objeleri alma konusunda özgürdür. Yeni kelimelerin yanında hayır kelimesini de anlamı ile öğrenen bebek artık her konuda bu kelimeyi kullanmaya başlar, hemen her konuda annesi ile zıt düşer.

Özellikle çocuklar 2 yaş sendromunda iken temel ihtiyaçları dâhil hemen her şeyi anne ve babasının istediğinin tersine göre yapmaya başlarlar. Yemek konusunda çocuk günlük yemeğini yemek istemez, yese bile kendi imkânları ile yemeği ister. Uykuları geldiğinde uymak istemezler ve neredeyse uyku ile bir savaş içerisindedirler. Kıyafetlerini kendileri çıkarmak isterler ayrıca annelerinin seçtiği değil kendi seçtikleri kıyafetleri giyinmek isterler. Bu durum böyle iken anne ve baba bu konularda daha ısrarcı bir tavır gösterirse eğer, çocuk buna misli ile karşılık vererek daha kötü bir durum ortaya çıkar.

Bu dönemlerde anne ve babaların özellikle dikkat etmeleri gereken konu nasıl davranacaklarını bilmeleridir.  Ebeveynlerin çocuğun bu davranışlarının doğal bir durum olduğunu bilmeleri ve çocuğun gelişim dönemlerinde bu gibi sorunlar ile her zaman karşı karşıya kalacağını bilmelidir. 2 yaş sendromu çok genel olarak hemen her çocukta görülecek olan bir durumdur. Çocuklar üzerinde baskı kurmak veya hareketlerinin engellenmemesi gerekmektedir. Ağlayan veya hareketli olan çocuklara kızmak veya bağırmak onun sinirini öfkesini daha çok artırarak tekrar yansıtmasına sebep olur. Bu nedenle daha sakin bir şekilde yaklaşmak en doğrusu olacaktır. Öfkesi ile savaşmak yerine o an dikkatini başka bir yöne çekmek onu sakinleştirecek yöntemlerden biridir. Öğretici konuları her zaman için ona eğleneceği bir şekilde, bir oyun içerisinde öğretmeye çalışılmalıdır. Çocuğunuzla etkin iletişim kurabileceğiniz oyunlar oynayarak onunla daha kaliteli zamanlar geçirmeniz aranızdaki bağları günlendirecektir. Eğer size bir şeyler anlatmaya çalışıyor ise onunla göz teması kurabilmek için onun seviyesine inmek kendini daha yakın hissetmesine sebep olacaktır. Bu şekilde davranarak çocuğunuzun bu süreci en iyi şekilde atlatmasını sağlamanız mümkün olacaktır.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI