• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İki Yaş Sendromu

İki Yaş Sendromu
  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerin doğumundan itibaren geçen sürede anne ve babaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olan, 1,5 yaşından başlayarak 3,5 yaşına kadar geçen dönemde bebekler üzerinde görülen davranışsal özellikler 2 yaş sendromu olarak adlandırılır. Anne ve babaların ne yapacaklarını bilmeden gösterdikleri tutum bebeği bunaltır ve durumu daha da zor bir hale getirir.

Çocuklar yürümeleri ile kendi yapabileceği birçok şeyi keşfetmesi sonucunda, tehlikeden habersiz bir şekilde gün içerisinde çok hareketli olurlar. Bu da özgür olma isteklerini tetikler ve anne-babaya karşı hırçın davranışlar sergilerler.

Çocuklar bu dönemde çok istedikleri bir nesneyi sürekli ince bir sesle ağlayarak elde etmeye çalışırlar. Bazen de ağlamak yerine kendilerini sıkarak ve ayaklarını sert bir şekilde yere vurarak ısrarlarını devam ettirirler. Özellikle bu dönemde öğrendikleri yeni kelimeleri kullanma yerine hayır, yapmam, istemiyorum gibi kelimeleri çok daha fazla kullanırlar. Özellikle istediği bir şey yapılmadığında bu sinirini eşyaları etrafa atarak, anne ve babasına vurarak ya da kendine zarar vererek gösterirler. Yemek konusunda ise özellikle en çok beslenmeleri gereken dönemlerden biri olmasına rağmen iştahları kesilebilir. Uyku düzenlerinde bozulmalar, geceleri geç yatma ya da uyandıkları zaman geri yatmama gibi davranışlarda bulunurlar. Anne ve babanın olaylar karşısındaki tepkilerine karşı küsme ve kendi içerisine kapanma gibi tepkiler verirler. Yeni yerler keşfetme arzusu ile bazen ev ile sınırlı kalmayıp kapıdan dışarı çıkarak daha önce gittiği yerlere gitmek isteyebilirler.

Çocuklarda 2 yaş sendromu dönemi, büyüme hormonlarının büyük ölçüde artış gösterdiği bir dönem olduğu için görülebilecek tepkileri çoğuz zaman anne baba tetikler. Anne babanın çocuğu koruma altında gösterdiği davranışlar ve hareketlerini kısıtlamak çocuğun sendromunu daha da çok fazlalaştırır. Ayrıca kardeşler arasında yaşanan kıskançlık ve anne ve babanın yerince ilgi göstermemesi ya da ilginin daima bir kişinin üstüne yoğunlaşması da en temel nedenlerdendir. Çocuklara temizlik ve tuvalet eğitimi konusunda baskı yapılmamalıdır. Gün içerisinde, özellikle kış aylarında zamanın büyük çoğunluğunu evde geçiren çocuğun enerjisini harcayamaması da çocuğun huysuzlaşmasına sebep olabilir. Anne ve babanın yemek yeme konusunda da ısrarcı olmaması gerekir. Özellikle aile içerisindeki huzursuz ortam ve eşlerin birbirine karşı gösterdiği şiddet çocuk üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

Nasıl Davranmalı?

Anne ve baba 2 yaş sendromu konusunda çocuğa nasıl yaklaşacağı konusunda bilinci davranışlar sergilerse daha az sıkıntılar ile bu dönem atlatılabilir. Çocuğun bu dönemde yapacağı bazı davranışlar doğal karşılanır ve sabırlı bir şekilde öğretici davranılırsa bu tarz sıkıntılar çocuk üzeninde uzun süreli bir etki bırakmaz. Tabi bu durum çocuğun her yaptığı davranışa ses çıkarmamak olarak görülmemelidir. Çocuğun hayatını tehlikeye atacağı davranışlarda onu korumak adına gösterilecek tepkiler kısıtlanmamalı ama her zaman daha sakin bir yaklaşım sergilenmelidir.

 

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI