• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İlk Aylarda Bebek Beslenmesi

İlk Aylarda Bebek Beslenmesi
 • 1 Star
  Loading...

Bebeğiniz dünyaya geldi ve siz hala heyecanlısınız. Tarifi olmayan bu mutluluğun devamında, bebeğinize olan ilginiz ve onun sağlığına etki edecek en önemli nokta olan beslenme konusu oldukça önemlidir. Öncelikle ona verebileceğiniz en güzel ve faydalı besinin anne sütü olduğunu unutmayın. Anne sütü, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyürken, aranızdaki duygusal bağın da katlanarak büyümesini sağlayacaktır.

Anne sütü aynı zamanda bebeğinizi hastalıklardan korurken, alerjik hastalıklara yakalanmasını, obeziteyi, kalp hastalıklarını ya da kemik hastalıkları riskini de önler. Sindirilmesi oldukça kolay olan anne sütü, bebeğinizin sindirim sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları da önler. Bebeğin ihtiyaç duyduğu yağ, karbonhidrat ve protein anne sütünden karşılanmaktadır. Bebeğin su ihtiyacını karşılayan anne sütü çok sıcak havalarda dahi bebeğinizin su ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu açıdan da bebek beslenmesi için anne sütü çok önemlidir. Bütün bu sebeplerden dolayı ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmesi önerilir.

 

Bebek Beslenmesinde İlk Ay

Yeni doğan bir bebeğin lezzet algısı zamanla gelişecektir. Bu dönem içerisinde bebeğinize besinleri tek tek vermeniz, lezzet algısının gelişmesini sağlayacaktır. Ek besin dönemine yanlış zamanda başlamamalısınız. Aksi halde bebeğinizin anne sütünden kesilmesine neden olabilirsiniz ki bu da istenmeyen bir durumdur. İlk ayla beraber 6. aya kadar ağırlık anne sütü olmalıdır. Şayet anne sütü yetersiz kalıyor ya da hiç gelmiyorsa devam sütleri size yardımcı olabilir.

Beslenme Şekli Nasıl Olmalı?

Bebekleri emzirirken ya da yemek yedirirken beslenme şekli son derece önemlidir. Bebeklere yatırarak yemek ya da süt vermek önerilmez. Çünkü bebeği yatarak beslemek, ağzında besin artıklarının kalmasına sebep olur. Bebekler yemekten hemen sonra uyutulmamalıdır. Bunun nedeni ise yemekten hemen sonra uyutulan bebeğin ağzında kalan artıkların mantar üremesine sebep olmasıdır.

Bebek Beslenmesinde 6. Aydan Sonra

Bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadıklarını söylemek mümkündür. Ancak 6. Aydan sonra bebeğin besin ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden 6. ayda besinlerin karıştırılmadan bebeğe verilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca bebeğinize ilk defa vereceğiniz besinleri bebeğinize açken ve tam olarak uyanıkken vermelisiniz. Bu ayda tabii ki anne sütü vermeye devam edeceksiniz. Ancak emzirdikten sonra uyuttuğunuz bebeğinize, uyandıktan 2 saat sonra ek besinler verebilirsiniz.

 

Bebek Beslenmesinde Ek Besin

Anne sütüne ek olarak vereceğiniz besinleri önce sebze sonra meyve şeklinde vermelisiniz. Çünkü ilk meyveyle başlanması, bebeğinizin meyvenin tatlı tadına alışarak, sebzeleri kabul etmemesini neden olabilir. Bebeğinize sabah saatlerinde sebze püresi verebilirsiniz. Öğlen ya da öğleden sonra ise tercihiniz meyvelerden yana olmalıdır. 6. Aydan sonra ek gıdalara devam etmenin yanı sıra, bebeğinizin eline haşlanmış havuç, patates, peynir, köfte gibi yumuşak gıdalarda verebilirsiniz. Bu tip besinleri dilimleyerek ve küçük parçalar şeklinde vererek, ağzına götürmesini öğretebilirsiniz.

Bebeğe Bir Yaşına Kadar Verilmemesi Gereken Besinler

 • Tatlandırıcı içeren bütün hazır gıdalar ve doğal olmayan meyve suları, bağımlılık yapabileceğinden,
 • İnek sütü, çiğ olarak ve muhallebi içerisinde alerji riski taşımasından,
 • Sakatatlar, virüs taşıma ihtimallerinin olmasından,
 • Tütsülenmiş balıklar tazeliğinin korunması için nitratla işlem görmelerinden,
 • Kafein bulunduran kahve, kola, çikolata gibi besinler sinirlilik, gerginlik ve uyku düzensizliği yapmasından,
 • Yumurtanın beyaz kısmı alerjik olmasından,
 • Sucuk, salam, sosis gibi işlemden geçirilen etler ve konserveler, kolesterol yönünden zengin olmasından

dolayı özellikle 1 yaşına kadar bebeklerden uzak tutulmalıdır. Ayrıca kola, gazoz, kutu meyve suları gibi asit-gaz ya da bol  şeker  bulunduran meşrubatlara, ilerleyen zamanlarda da alışılmaması sağlık açısından faydalı olacaktır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI