• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İlk Bir Yıl Bebek Gelişimi

İlk Bir Yıl Bebek Gelişimi
 • 1 Star
  Loading...

Harika ve bir o kadar da yorucu olan hamilelik süreciniz bitti ve artık bebeğiniz ile bir aradasınız. Kadınlara sunulmuş en güzel duygulardan biri olan annelik hissini doyasıya yaşamaya başlayabilirsiniz. Fakat bu süreçte bebeğiniz elbette ki doğduğu gibi kalmayacak, her geçen gün büyüyecektir. Peki, bu süreçte sizleri neler bekliyor? İlk bir yılda bebek gelişimi yılda aşağıdaki şekilde sıralanır:

 1. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra belirli oranda kilo kaybedecektir. Öncelikle buna hazırlıklı olun. Doğduktan sonra bedeninde meydana gelen su kaybını göz önünde bulundurulursa bu oldukça normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Çünkü bebeğiniz zaten fazlalık olan bir sıvıyı kaybeder. Bu durum her bebekte görülmez. Bazıları bu sıvıyı kaybederken bazıları kaybetmeyebilir. Her halükarda yeni doğmuş bir bebek yaklaşık 7 günlük bir süreçten sonra gerçek kilosuna kavuşur. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu süreç 7 günü biraz geçebilir.
 2. Bebeğiniz doğduktan sonraki altı aylık süreçte oldukça hızlı kilo almaya başlar. Hatta çoğu bebek 6 aylık olduğunda doğum kilosunun 2 katına ulaşabilir. 6 aylık olduktan sonra daha yavaş gelişim göstermeye başlar ve bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde doğduğu kilonun 3 katı üstünde bir kiloya sahip olur.
 3. Bebeğinizi biberonla beslemek yerine emzirirseniz daha çabuk kilo aldığını görürsünüz. Tabii ki bebeğiniz emmek istemiyorsa onu biberonla besliyor olmanız normaldir. Bu gibi durumlarda endişelenmenize gerek yoktur. Bebeğiniz emdiğinde çabuk kilo alsa dahi biberonla beslenen bir bebekte 1 yaşına geldiğinde onu yakalayabilir. Süt dışında ek gıdalara ve katı besinlere başlayacağınızı da göz önünde bulundurursanız bu konuda endişelenmenizi gerektirecek bir şey yoktur. Çünkü ayrı şekillerde beslenen bebekler 1 yılın sonunda aynı kiloya sahip olabilirler.
 4. Doğumdan hemen sonraki boyu ve kilosu elbette farklılık gösterecektir. Eşinizin ya da sizin boyunuz çok uzun değilse ya da kilolu bireyler değilseniz bebeğinizin de sizden çok farklı olmasını beklemeyin. Çünkü boy ve kilo doğrudan olmasa da dolaylı yollardan genetik olabilir. Unutmayın boy ve kilo konusunda, doğum ile 1 yaş arasında ki süreçte %10 ve %70 oranlarında gelişme gösteren her bebek sağlıklıdır. Oran oldukça yüksek olduğundan dolayı, kilosuna ve boyuna çok fazla takılmanıza gerek yoktur.
 5. Yeni doğan bir bebeğin kilosunun en fazla olduğu yer genellikle başıdır. 1 yaşına gelene kadar vücudu ile başı arasındaki kilo oranı dengelenecektir. Hatta bu durumu bebeğinizde de oldukça net olarak gözlemleyebilirsiniz.
 6. Bebeğiniz doğduğu ilk andan itibaren büyür ve gelişimini tamamlamaya çalışır. Özellikle 6 aylık olana kadar günlük 30 gram alacaktır. Sabit olan bu rakam zaman zaman değişebilir. Bu bebeğinizin gelişim konusunda ne kadar ilerlediği ile alakalıdır. Çünkü aynı oranda kilo alması ve boy uzunluğu da artacaktır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI