• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İyi Pırlanta Seçimi

İyi Pırlanta Seçimi
  • 1 Star
    Loading...

Pırlanta Seçmek Kolay Değildir

Her kadın mücevherleri sever. Ve hiçbir kadın pırlantaya hayır diyemez. Son derece büyüleyici olsa da pırlantalar da kendi aralarında türlere ayrılır ve her pırlanta birbiri ile aynı değildir. Pırlanta seçmek ise başlı başına bir sanattır.

İşte siz pırlanta seçimi yapmanın en önemli noktaları:

– Pırlantanın Rengi

En fazla dikkat edilmesi gereken husus pırlantanın rengidir. Bir çok pırlanta saydammış gibi görünebilir ama esasında hepsinin kendi içinde farklı tonları bulunur.Şuraya da dikkat etmek gerekir ki, pırlantanın en iyisi şeffaf olanıdır.Teknik olarak adı ‘berraklık’ olan bu kriter, pırlantanın kristalleşme aşamasına karışmış olan diğer maddelerden geride kalanlar anlamındadır ve tahmin edeceğiniz gibi bu izler az olduğu oranda pırlanta değer kazanır.

– Pırlantanın Kesimi

Doğru kesilmiş bir pırlanta içine aldığı ışığı en üst düzeyde yansıtacaktır. Bunun nedeni, doğru kesimi yapılmış olan bir pırlantanın ışığı, bir yüzeyinden alıp diğer yüzeyinden yansıtmasıdır.Bu şekilde ışık dağılır ve taşın üst bölümünden yayılmaya başlar. Pırlantayı çekici kılan da işte bu yansımadır. En çok tercih edilen pırlanta kesimi ise yuvarlak kesimdir.

– Pırlantanın Karatı

Özelikle kadınların birbirleri ile pırlantaları hakkında konuşurken en çok bahsettikleri konu budur. Karat, yani pırlantanın sahip olduğu ağırlık pırlantanın değerini de anlatır.Elbette pırlanta seçerken ve satın alırken en çok dikkat edilecek bir diğer özellik de karat. Karat, pırlantanın ağırlığını ölçmekte kullanılan birimdir. Taşın ağırlığının yüze bölünmesi ile ortaya çıkan rakam o pırlantanın karatını gösterir. Dolayısı ile de ekonomik değerini… Karat yükseldikçe fiyat da artar.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI