• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kadınların En Büyük Aşkları Ayakkabı

ayakkabı aşkı
 • 1 Star
  Loading...

Hayatımızın en önemli anlarında, mezuniyetlerimizde, düğünlerde, kınalarda, nişanlarda, tatillerde, misafirlikte, günde, okulda ve daha aklımıza gelebilecek pek çok alanda her an kahrımızı çeken bir giysimiz var: Ayakkabılarımız. Çünkü bir ayakkabı, tüm gün üstünde

durmamıza rağmen ayaklarımızı rahat ettirmek için çabalayan en değerli eşyalarımızdan biridir. Hayatımızın her anında böylesine büyük bir yer kaplayan özellikle topuklu ayakkabı, geçmişten bugüne pek çok kez değişime uğrasa da kadınların gözdesi olma özelliğini hiçbir zaman yitirmemiştir.

Dolgu topuk, stiletto, sivri topuk, spor, babet, sandalet derken günden güne çeşitlenen ayakkabıların seçimi fazla seçenek olmasından dolayı zaman zaman kolaylaşırken, zaman zaman da daha zor bir hal almaya başladı. Örneğin dolaşırken karşınıza çıkan herhangi bir ayakkabı dükkânına girip beğendiğiniz ayakkabıyı almak aslında çok zor bir şey değildir. Fakat işin özü ne yazık ki ne kadar kaliteli bir ayakkabı aldığınızla doğru orantılı olarak değişmektedir.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle seçmiş olduğunuz ayakkabının rahat olması oldukça önemli bir faktördür. Yani ayakkabınızı seçerken renk ve modelden önce kesinlikle dikkat etmeniz gereken tek şey rahat olup olmadığıdır. Sonrasında ise hem ayakkabının doğal malzemeler ile üretilip üretilmediğine hem de ayak yapınıza uygunluğuna bakmanızda fayda vardır.

Ayakkabılarınızı seçerken en uzun olan parmağınız ile ayakkabınızın arasında yaklaşık 2 cm’lik bir boşluk olması gerekmektedir. Çünkü dar kalıplı, ayağınızın üzerine baskı uygulayan, çok sivri burunlu ya da gereğinden fazla topuklu ayakkabı her ayak için problem yaratır.

Bütün bu önemli faktörlerin yanı sıra:

 1. Ayakkabılarınızı ne kadar severseniz sevin kesinlikle sürekli ve ard arda aynı ayakkabıyı giymeyin.
 2. Ayağınızın doğru numarası neyse tercihinizi o numaradan yana kullanın. Daha küçük ya da daha büyük alacağınız bir ayakkabı, ayak sağlığınıza zarar verecektir.
 3. Alacağınız ayakkabıyı her iki ayağınızda da denemelisiniz. Giydikten sonra mağaza da bir iki adım atmanız size ayakkabı ile ilgili önemli detaylar verecektir.
 4. Çok kalın ayak bileklerine sahipseniz, bilekten bağlamalı ya da bantlı ve rahat olmayan çok yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmaya özen gösterin.
 5. Sildiğiniz ya da temizlediğiniz ayakkabılarınızı kesinlikle sobaya ya da kalorifere koyarak kurutmayın. Bu ayakkabılarınızın deforme olmasına yol açarak kullanım ömrünü azaltır.
 6. Pek çok kadının korkulu rüyası olan süet ayakkabı temizliğini ise, ince bir zımpara kâğıdı yardımıyla kolaylıkla yapılabilirsiniz.
 7. Özellikle kış ve bahar aylarında ayakkabılarınızın su geçirmez özellikte olmasını istiyorsanız, ayakkabı tabanına birkaç gün süreyle keten yağı sürebilirsiniz.

 


OKUYUCU YORUMLARI