• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kararan Takılar İçin Ne Yapılmalı ?

kararan takılar
  • 1 Star
    Loading...

Kararan Takılar İçin Ne Yapılmalı?

Takılar belli bir süre kullanıldıktan sonra kararmaya ve rengini bırakmaya başlamaktadır. Bu takılar imitasyon da olabilir gümüş takılar da. Takıları parlatmak için kullanılan birçok yöntem vardır. Ancak bu yöntemleri uygularken dikkatli davranmanız gerekir, aksi halde kararan takılar parlatılırken çizilebilir.

Diş Macunu İle Takı Parlatmak

Özellikle gümüş parlatma söz konusu olduğunda en çok yöntemlerden biri diş macunudur. Bunun için eski bir diş fırçası ve biraz diş macunu yeterlidir. Nazikçe takınızı fırçaladıktan sonra soğuk su altında durulayıp iyice kurutursanız gümüşlerinizin parladığını görebilirsiniz. Pırlanta takılarınızı da bu yöntemle parlatabilirsiniz ancak diş macunu içindeki küçük parçacıklar çizilmeye sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır.

Gümüş parlatma deyince son zamanlarda sıkça kullanılan bir başka yöntem de bu takıları bulaşık makinesinde yıkamak. Kararan takılar için bu yöntemi kullanmak istiyorsanız mutlaka makineyi satın aldığınız yere sorun. Takı temizliğinde diğer önemli nokta da bu temizliği yaparken kullandığınız eldiven. Bu işlemi yaparken ameliyat eldiveni olarak bilinen eldivenlerden faydalanabilirsiniz.

Karbonat ve Sirkeyle Mükemmel Karışımı Oluşturun

Kararan takılar için kullanabileceğiniz bir başka yöntem; karbonat. 4 kaşık kadar karbonatı ve 2 çorba kaşığı suyla karıştırarak macunumsu bir kıvama getirene kadar karıştırın. Sonra nemli bir sünger aracılığıyla gümüşlerinizi parlatın. Diş macununda olduğu gibi karbonatın da tanelerinin gümüşleri çizmemesine dikkat edin. Karbonatla kararan takılarınızı parlatmak için dikkat etmeniz gereken nokta ise karbonatın gümüş ve altın takılarda işe yaradığı ancak diğer takılar için tavsiye edilmediğidir.

Kararan takılar için sıkça kullanılan bir başka yöntem ise beyaz sirke. Karbonat ile beyaz sirkeyi karıştırdığınızda çok güçlü bir parlatıcı haline gelir. 8 yemek kaşığı kadar sirkeyi 2 yemek kaşığı suyla karıştırıp bekleyin. Daha sonra da gümüşünüzü bu karışım ile durulayın. En az yarım saat beklettikten sonra soğuk suyla durulayın ve pamuklu bir bezle kurulayın.

Kararan takılar şampuan ile de parlatılabilir. Üstelik bu yöntem takılara en az zarar veren yöntemdir. Özellikle incileri temizlemek için ılık su ve şampuan kullanabilirsiniz. Taşlar diğer metallere nazaran daha çok çizildiği ve aşındığı için fırça olarak bir makyaj fırçası kullanabilirsiniz. Ilık su ve şampuan karışımı hazırlayarak bir makyaj fırçasıyla takılarınızı parlatabilirsiniz. Daha sonra ılık suyla durulayıp pamuklu bir bez ile kurulamanız gerekir. Hangi yöntemle takılarınızı parlatırsanız parlatın mutlaka iyice durulayıp kurulamayı unutmayın.

 


OKUYUCU YORUMLARI