• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kolik Hastalığı Nedenleri

Kolik Hastalığı Nedenleri
  • 1 Star
    Loading...

Yeni doğum yapan ve henüz bebeğini tanıma aşamasında olan, bu süreçte anneliğe adapte olmaya çalışırken aynı zamanda her gün bebeğiyle de ilgilenmeye özen gösteren tüm annelerin en çok kafa yordukları konulardan biri olan kolik,  bebeklerin nedensiz ağlamasına tıp dilinde verilen isimdir. Hemen hemen çoğu bebekte görülen kolik hastalığı bazen normal ağlama ile karıştırılmaktadır. Çok fazla kulak aşinası olduğumuzdan dolayı olsa gerek, her ağlayan bebeğe kolik teşhisi koymakta gecikmeyiz. Fakat bir bebeğin kolik olabilmesi için bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Altı kirli, bezi ıslak ve karnı aç olmayan, üşümeyen ve terlemeyen bir bebek gereksiz yere ağlıyorsa o zaman kolik hastalığından söz etmemiz mümkündür. Bu gibi durumlar için ağlayan bir bebeğin, ağlaması oldukça normaldir. Çünkü bebekler dertlerini yalnızca ağlayarak anlatabilirler.

3 ya da 4 aylık olan bir bebek, haftada en az 3 kez ve akşama doğru 3 saati geçkin bir süre kadar ağlıyorsa ve bu süreç 3 haftadan fazla sürdüyse bu ağlamalara kolik adını verebiliriz. Bu ağlamaya bir de devamlı çığlık atmak, yüzünün sürekli kızarması, huzursuz olma durumu, bacaklarını bükmek, yumruklarını sıkmak ve gaz çıkartma gibi problemler eşlik edebilir. Bu durumda en önemli nokta bebeğinizi en kısa zamanda bir doktora göstermektir. Doktor kolik hastalığının yanında bebeğinizin ekstra bir rahatsızlığı olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecektir. Çünkü çoğu zaman bağırsak düğümlenmesi, fıtık, orta kulak iltihabı ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar kolik hastalığı ile karıştırılabilmektedir.

Bağırsakların gelişimini tamamlayamaması, besinlere karşı aşırı hassas olması,  bağırsak hareketlerinin gerekenden az olması, herhangi bir alerjiye sahip olması veya yaygın olarak gaz oluşumu kolik nedenleri arasında gösterilebilir. Duygusal yönden; anne ve bebeğin ilişkisinin eksik olması ya da sinirli bir anne de hastalığı tetikleyen en önemli faktörlerden biridir.

Kolik Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hangi sebepten kaynaklandığı tam olarak bilinemeyen kolik hastalığının kesin bir tedavisini uygulamak da pek mümkün değildir. Pek çok kez tedavi edilmeye çalışılsa da maalesef çok az vakada sonuç alınmıştır. Bazı tedavi yöntemlerinde kullanılmakta olan ilaçlar vardır. Fakat maalesef bu ilaçlar %100 başarı sağlayamaz. Biraz sabırlı olarak ve zamanla bebeğin iyileşmesini beklemek hastalık için oldukça etkili olacaktır. Bebek büyüdükçe kolik hastalığı da zamanla yok olacaktır.  Eğer hastalık duygusal sebeplerden kaynaklanıyorsa bebeğinize karşı olan davranışlarınızı gözden geçirmenizde fayda var demektir. Bu zamana kadar yapılan pek çok çalışma annenin bebeğe karşı tepkilerinin, herhangi bir ilaç tedavisinden daha etkili olduğu ve hiçbir yan etkisinin olmadığı ispatlanmıştır. Bu sebeple bebeğinize ilaç tedavisi uygulamak yerine ona olan sevginizi oldukça sık belli etmeye çaba gösterin ve sabırla büyümesini bekleyin.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI