• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Moda Nedir ?

moda nedir
  • 1 Star
    Loading...

Moda nedir? Moda sadece kıyafet değildir. Sözcük anlamı bir toplumda bir zaman diliminde öne çıkan giyim tarzı olmakla beraber, sadece giyim tarzı değil genel davranış, sanat, mimari, edebiyat, yemek gibi bunlara benzer birçok konuyu da ele alan ve bir süre toplumun beğenisinde kalan ve beğenisini anlatmak için kullanılır. Modanın tanımı çoktur. Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisi, toplum beğenisi, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük, geçici olarak toplumun beğenisine uygun olan ve bunlara benzer tanımları da vardır.

Dünyada modanın başkentleri vardır. Bunların başında New York, Milano, Paris gelmektedir. Bunlar modanın kalbinin attığı kentlerdir. Birçok defileler düzenlenmekle birlikte birçok modacının da yaşadığı şehirlerdir. Moda adına düzenlenen birçok etkinlikler şehre ayrı bir hava katar. Ayrıca tarzınızın belirlenmesi konusunda bu şehirlerde düzenlenen defile ve etkinlikler de takip edilebilir. Böylece değişik tarz ve modellere de göz atmış olursunuz.

Modayı sadece kıyafet olarak tanımlamamız doğru olmaz. Moda; müziktir, sanattır, mimaridir, edebiyattır, yemektir. Peki, moda pahalı bir kıyafet almak mıdır? Tabii ki hayır. Moda insanın kendine yakışanı giymesidir. Modasını insan kendi yaratmalıdır. Aldığı kıyafetin etiketine bakmamalı, aksine kendine yakışmasına bakmalıdır. Dış görünüşte kıyafet çok önemlidir. İnsan kendi karakterini kıyafetleri ile belirler. Renkli kıyafetler giyen bir kişinin hayatı renklidir denilebilir. Sürekli koyu renkler ya da siyah kıyafetler giyen birinin de karanlık bir iç dünyası vardır tahmininde bulunulabilir.

Önemli olan hem şık hem de kendinize yakışanı giymektir. Günümüzde tarz ve moda olan trendler herkese yakışmayabilir. Diğer türlü başka insanlar için giyinmiş olursunuz ki kendinizde bu durumdan rahatsızlık duyarsınız. En güzeli tarzınızı belirlerken kendinize yakışanı bulmanız olacaktır.

 


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI