• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Normal Doğum Nedir

Normal Doğum Nedir
  • 1 Star
    Loading...

Yaklaşık 28 hafta süren bir gebelik süresinden sonra kadının taşıdığı canlıyı zamanın dolmasıyla plesantayla birlikte dış âleme bırakması olayına normal doğum denir. Doğum tamamıyla ritmik ağrıların başlamasından tutun bebek ve eklerinin rahim dışına çıkmasına kadar uzanan seri olayları kapsamaktadır.

Bebeğin dış ortama uyanmasının ardından, mümkün ölçüde miade ulaşması organ ve sistemlerinin yapı ve fonksiyon açısından yeterli özellikler kazanması ile orantılıdır. Bundan dolayı normal doğum bebeğin gelişimi ve olgunluğu ile paralel bir durum göstermektedir. Rahim kaslarıyla birlikte ona yardım eden karın kaslarının kasılmaları bebeğin doğmasını sağlayan başlıca faktörlerdendir.

Normal doğum 38-42 gebelik haftaları arasında, bir etki olmadan kendiliğinden başlayan rahim kasılmalarıyla, başla beraber gelen bebeğin anneye de zarar vermeden vajinal yolla canlı bir şekilde doğması olayıdır. Normal doğumda, bebek dünyaya geldikten en fazla 30 dakika sonra plasenta ve zarları da kendi başına rahimden dışarı atılmaktadır. Normal yapılan bir doğumda yaklaşık 300 mL kadar kan kaybı olmaktadır. Doğum için geçen süre 24 saatten daha az bir süredir. Sağlıklı bir doğum işlemi zorluk yaşatmayan fizyolojik bir olaydır. Eğer bebeğin doğumu için tabii kuvvetler dışında bir güç kullanılmasına gerek duyuluyorsa müdahaleli doğumdan söz edilir. Normal doğum hem bebek açısından hem de anne açısından en iyi doğum şeklidir. Gittiğiniz doktorun sizi öncelikli olarak normal doğum açısından yönlendirmesi ve teşvik etmesi gerekmektedir. Normal doğum eyleminin süresi hastanın gebeliğinin kaçıncı olduğu, ağrı eşiği ve hastaneye ne zaman geldiğine bağlı olarak değişmektedir.

Normal Doğum Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

  • Doğum yaptıktan sonra mümkün olduğu kadar erken sürede ayağa kalkıp yürümeye çalışmak gerekir. Bu olay bağırsak hareketlerini hızlandırmaktadır.
  • Doğum yapan bayanın bol su içip yediklerine de dikkat etmesi faydalı olmaktadır.
  • Doğum sonrasında annenin tuvaletini yaparken dikişlerinin açılma olasılığı düşüktür fakat hiçbir zaman tuvalette ıkınıp kendisini fazla zorlamamalıdır.
  • Doğumun hemen sonrasında pelvis kaslarını çalıştıracak hareketleri yapmak ve dikiş alanına buz torbası koymak faydalı olmaktadır. Ayrıca bu bölge her zaman temiz ve kuru tutulmalı, temizlik önden arkaya doğru tuvalet kâğıdı kullanılarak yapılmalıdır.
  • Altıncı haftada doktor kontrolüne gitmek gerekir ve çok önemlidir. Çünkü bu haftadan itibaren vücut yavaş yavaş eski haline dönmeye başlamakta, rahim gebelik öncesindeki büyüklüğüne dönmektedir. Doktor bu kontrolde vajinal muayene yaparak, dikişlerin durumuna bakıp rahmi muayene etmelidir. Bu kontrole gidildiğinde doktora hangi doğum kontrol yönteminin seçileceği konusunda danışmak da faydalı olacaktır.

 


ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI